Молебень за сім’ю

МОЛЕБНИЙ СПІВ на благословення християнської родини

Чинопослідування «Молебного співу на благословення християнської родини» було укладено з благословення Його Блаженства, Блаженнійшого Епіфанія, Митрополита Київського і всієї України, на виконання рішення Священного Синоду Православної Церкви України від 27 липня 2019 року (Журнал №41: «Встановити в Православній Церкві України 22 вересня (9 вересня ст.ст.), у день пам’яті святих Богоотців Іоакима та Анни, – День молитви за сім’ю. Цього дня проводити в храмах Православної Церкви України Божественні літургії та молебні цим святим, як покровителям сім’ї, зі спеціальними молитовними проханнями про мир у родинах, добре виховання дітей, про духовні блага і земний достаток сімей. Благословити цього дня присвятити проповіді священнослужителів сімейній тематиці, проводити тематичні сімейні заходи як на рівні єпархій та парафій, так і у співпраці зі світськими зацікавленими організаціями»).

Молебний спів поєднується з Божественною літургією наступним чином:

На мирній ектенії

Після «За подорожніх…» додаються наступні прохання:

  • Щоби Христос Спаситель благословив український народ наш примноженням добрих християнських родин, серед яких квітнула б молитва, святість, згода, однодумність і взаємна жертовна любов, Господу помолімось.
  • Щоб ожила в серцях наших заповідь Божа: «що Бог з’єднав, людина нехай не розлучає», Господу помолімось.
  • Щоб навчитися нам долати диявольські спокуси і відбивати всі стріли лукавого, на руйнування домашньої церкви – родини спрямовані, Господу помолімось.

 «Заступи, спаси, помилуй…» і далі.

 Тропар, глас 4

Джерело щедре милосердя і благодаті, Христе Боже наш, / з висоти небесної споглянь на вірних рабів Твоїх, / і благодаттю Святого Духа християнські родини осіни, / і весь народ наш пізнанням Пресвятої Трійці просвіти, / щоб однодумно до Тебе взивали: / радістю усе наповни, Ти, що прийшов спасти світ.

Слава:

Тропар святим праведним Іоакиму і Анні, глас 4:

Божественною любов’ю були поєднані / святі праведні богоотці Іоаким і Анна, / життя подружнє на подвиг духовний перетворили / і великої милості від Спасителя зазнали, / їх молитвами сподоби, Господи, нас помилувати / і життя християнських родин освятити.

І нині:

Тропар до Божої Матері, глас 4

До Богородиці щиро нині вдаймося, / грішні і смиренні, і припадім /  у покаянні, з глибини душі взиваючи: / Владичице, поможи, змилосердившись над нами, /  поспіши, бо гинемо від безлічі гріхів; / не відпусти рабів Твоїх без нічого, / бо в Тобі  єдину надію маємо.

На потрійній ектенії

Додаються прохання:

  • Ще молимось, щоби милостивий Бог, молитвами Пресвятої Богородиці, святих праведних Богоотців Іоакима і Анни та всіх святих, зберіг і захистив наші сім’ї від ненависті та безвір’я, від егоїзму та насилля, від важких випробувань і поневірянь, навчив нас прислухатися один до одного та будувати родинні стосунки на заповідях Євангельської Правди, молимось до тебе, Господи, вислухай і помилуй.
  • Ще молімось, щоб Господь Бог наш вислухав голос моління нашого і помилував рабів Своїх, що земний шлях життя свого разом із родиною – малою Церквою Христовою торують, і виконав усі прохання їх, і простив всі гріхи вільні та невільні, покрив їх від ворогів видимих та невидимих, визволив від усякої біди, скорботи та недуги і подав здоров’я з довголіттям, молимось усі, Господи, вислухай і помилуй.

Після потрійної ектенії:

Молитва за християнські родини

Господи Ісусе Христе Сину Божий, з Отцем і Пресвятим Духом трисвятим співом на небесах невпинно славлений, Ти зволив премудрим Своїм промислом все з небуття до існування привести, з пороху земного людину на Свій образ і подобу сотворити та всякими дарами її прикрасити, Ти через любов до людей з ребра праотця Адама дружину йому сотворив і, благословивши їхній союз, сказав: плодіться і розмножуйтеся, і володійте землею. Тому залишить чоловік батька свого та матір і приєднається до дружини своєї, і будуть обоє одним тілом.

Ти, благословивши старозавітніх праведників, численні приклади благочестивого родинного життя нам явив, а наприкінці з кореня роду святого, від праведних Іоакима і Анни Приснодіву плоттю зростив і від Неї тіло прийняв, народившись на спасіння всіх людей. Ти багато років Свого земного життя в назаретській Родині провів, і згодом, вийшовши на проповідь Євангелія, перше чудо в Кані Галілейській сотворив, шлюб законний там благословляючи.

Сам, Господи, поглянь милостивим Твоїм оком на смиренне благання нас, рабів Твоїх, і невидимим твоїм заступництвом благослови український народ наш примноженням добрих християнських родин, серед яких квітнула б молитва, святість, згода, однодумність і взаємна жертовна любов. Оживи в серцях наших заповідь Свою: «Що Бог з’єднав, людина нехай не розлучає». Допоможи батькам бути прикладом благочестя для дітей своїх, а дітям стати батьківською втіхою і нев’янучим вінцем слави для свого народу. Навчи нас долати диявольські спокуси і відбивати всі стріли лукавого, на руйнування домашньої церкви – родини спрямовані. Сподоби рабів Твоїх провадити мирне життя у всякому благочесті і чистоті, та подай нам милість вірно Тобі служити і все необхідне для спасіння отримати.

Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Після відпусту Божественної літургії духовенство виходить на середину храму.

Священик: Благословен Бог наш…

Бог Господь і тропарі (див. вище).

Прокимен, на глас 4:

Коли не Господь будує дім, / даремно трудяться будівничі.

Стих: Ось і діти – насліддя від Господа; нагорода від Нього – плід утроби.

Соборного Послання святого апостола Петра читання (зач. 59):

Улюблені, Христос постраждав за нас, залишивши нам приклад, щоб ми йшли по слідах Його. Вiн не вчинив нiякого грiха, i не було лукавства в устах Його. Коли Його лихословили, Вiн не лихословив взаємно; страждаючи, не погрожував, а передавав те Суддi Праведному. Вiн грiхи нашi Сам вознiс тiлом Своїм на дерево, щоб ми, звiльнившись вiд грiхiв, жили для правди: ранами Його ви зцілилися. Бо ви були, як вiвцi заблукалі, що не мають пастиря, але нинi повернулись до Пастиря i Охоронця душ ваших. Також i ви, жiнки, будьте покiрнi своїм чоловiкам, щоб деякі з них, якi хоч i не пiдкоряються слову, життям своїх жiнок без слова приєднувались, коли побачать ваше чисте, богобоязне життя. Hехай буде прикрасою вашою не зовнiшнє – заплiтання волосся, золоте вбрання або наряднiсть в одязi, а потаємна людина серця в нетлiннiй красi лагiдного i мовчазного духу, що дорогоцiнне перед Богом. Так колись i святi жiнки, покладаючи надiю на Бога, прикрашали себе, пiдкоряючись своїм чоловiкам. Так Сарра пiдкорялась Авраа  мовi, називаючи його господарем. Ви – дiти її, якщо робите добро i не лякаєтесь нiякого страху. Також i ви, чоловiки, поводьтеся розсудливо з жiнками, як немічному сосуду, вiддаючи їм честь‚ як спiвспадкоємницям благодатного життя, щоб не було вам перешкод у молитвах. I нарештi, будьте всi однодумнi, милостивi, братолюбні, милосердні, дружелюбнi, смиренномудрi; не платiть злом за зло або лихослiв’ям за лихослiв’я; а, навпаки, благословляйте, знаючи, що ви на це покликанi, щоб успадкувати благословення. (1 Пет. 2,21-3,9)

Алилуя, на глас 4:

Стих: Нехай благословить тебе Господь від Сиону.

Стих: І побачиш блаженство Єрусалима по всі дні життя твого.

Можна також використати прокимен, Апостол та Євангеліє з чинопослідування Таїнства шлюбу.

Від Марка Святого Євангелія читання (зач. 43):

Одного разу підійшли фарисеї і запитали Ісуса, спокушаючи Його: чи дозволено чоловікові розводитися з жінкою? Він сказав їм у відповідь: що вам заповів Мойсей? Вони сказали: Мойсей дозволив написати розвідний лист і розлучатись. Ісус відповів їм: через жорстокосердя ваше написав вам заповідь цю. На початку ж творіння чоловіком і жінкою створив їх Бог. Ось чому залишить чоловік батька свого і матір і пристане до жінки своєї, і будуть обоє єдиною плоттю. Так що вони вже не двоє, а одна плоть. Отже, що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає. (Мк. 10, 2-9)

Потрійна ектенія

Додаються прохання:

  • Ще молимось, щоби милостивий Бог, молитвами Пресвятої Богородиці, святих праведних Богоотців Іоакима і Анни та всіх святих, зберіг і захистив наші сім’ї від ненависті та безвір’я, від егоїзму та насилля, від важких випробувань і поневірянь, навчив нас прислухатися один до одного та будувати родинні стосунки на заповідях Євангельської Правди, молимось до тебе, Господи, вислухай і помилуй.
  • Ще молімось, щоб Господь Бог наш вислухав голос моління нашого і помилував рабів Своїх, що земний шлях життя свого разом із родиною – малою Церквою Христовою торують, і виконав усі прохання їх, і простив всі гріхи вільні та невільні, покрив їх від ворогів видимих та невидимих, визволив від усякої біди, скорботи та недуги і подав здоров’я з довголіттям, молимось усі, Господи, вислухай і помилуй.

Після виголосу ектенії читається наступна молитва:

Господи! Силою Твого Чесного Хреста, молитвами Богородиці та всіх святих, благослови, збережи й захисти наші сім’ї від ненависті та безвір’я, від егоїзму та насилля, від важких випробувань і поневірянь, навчи нас прислухатися один до одного та будувати родинні стосунки на заповідях Євангельської правди. Допоможи нам, Боже, бути відповідальними батьками, турбуючись не лише про тіло, а й про душу наших нащадків. Зміцни нас, Господи, у виконанні свого святого обов’язку пошани й турботи перед нашими батьками. І нехай наше сімейне життя приведе нас до Спасіння у Вічності, а мир та порозуміння крізь наші родини освітять всю Україну, щоби ми прославляли Тебе із Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим Духом на віки віків.

Співці: Амінь.

Священик: Мир всім.

Співці: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші схиліть перед Господом.

Співці: Тобі, Господи.

Молитва главопреклонна:

Господи! Благослови Україну та її народ усілякими милостями й щедротами! Спаси й збережи наших дітей, подаруй подружнє щастя кожній українській родині, що пам’ятає про Тебе. Потурбуйся про сиріт і бездітних, сподоби усіх нас принести в цьому житті достойні плоди – і вихованих у вірі дітей, і добрі справи та помисли, через які прославлятиметься Всесвяте Ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і присно, і на віки віків.

Співці: Амінь.

На відпусті поминають святих праведних Богоотців Іоакима і Анну.