Соборування: що, коли, навіщо?

Таїнство зцілення душі й тіла — такими словами можна передати сутність цього таїнства, назва якого пішла від практики його звершення декількома священиками — “собором”.

Призначення таїнства Соборування — цілковите зцілення людини. У молитвах, що читаються при звершенні таїнства, неодноразово звертаються до Бога прохання про прощення гріхів страждучого та про його одужання. Саме тілесне зцілення у молитвах таїнства ставиться у залежність від зцілення душевного, для якого необхідне покаяння, тобто прощення гріхів, поєднане з твердою обіцянкою виправити своє життя відповідно до заповідей Божих.

Для звершення таїнства використовується єлей (олія, за можливістю — оливкова). Єлей — один з найдавніших релігійних символів. З сивої давнини це був не тільки їстивний продукт, але й лікувальний засіб, і рідина для світильників, і косметичний засіб. Достаток олії сприймався як ознака благословіння Божого. Єлеєм натирали тіло, змащували волосся. Єлеєм помазували на служіння священиків та царів.

Ще святі апостоли помазували єлеєм хворих, молячись про їхнє зцілення. Про це пише апостол Яків: Хворий якщо хто з вас, нехай покличе пресвітерів Церкви, і нехай помоляться над ним, помазав єлеєм в ім’я Господнє. І молитва віри зцілить недужого, і підніме його Господь; і якщо він зробив гріхи, простяться йому (Якова 14:15). З цього тексту видно, що вже в апостольські часи була практика помазування хворих єлеєм, проте важливо зазначити, що зцілююча сила приписується не самій олії, а “молитві віри”. Наслідком цієї священодії, за словами апостола, є зцілення тіла й прощення гріхів.

Традиційно відправляють це таїнство декілька священиків, не обов’язково сім. Проте у виключних обставинах може відправити і один священик.

Чи прощаються при Соборуванні гріхи? Поза сумнівом, так, якщо людина внутрішньо кається в них, – адже саме з прохання про прощення гріхів починаються молитви про зцілення. Проте важливо пам’ятати, що для каяття у таких серйозних гріхах, які несумісні з перебуванням у Церкві (таких як вбивство, в т.ч. аборти, блуд та перелюб, в т.ч. життя у так званому “цивільному шлюбі” без реєстрації, та відпадіння від віри у різних формах, в т.ч. звернення до інших релігійних практик, до гадалок та “цілителів”, викликання духів, різні форми магії та окультизму, та інші тяжкі гріхи по відношенню до ближніх) — необхідне таїнство Покаяння, тобто сповідь. Сповідь та покаяння для людини, що вчинила тяжкі (“смертні”) гріхи, є власне таїнством повернення, знову приєднанням до Церкви. І зовсім невірним є уявлення про те, що нібито у Соборуванні прощаються виключно забуті гріхи. У молитвах таїнства ніде не йдеться спеціально про “забуті” гріхи, зажди мова йде про повне та цілковите прощення та зцілення.

Соборування не гарантує зцілення. Все залежить виключно від волі Божої, і ми не спроможні змусити Його зробити так, як вважаємо за потрібне. Як пише протопресвітер Олександр Шмеман, згадуючи про те, як під час Свого земного життя Ісус Христос спочатку прощав гріхи людям, яким потім дарував зцілення, “справжнє зцілення людини полягає не в відновленні — на якийсь термін! – її фізичного здоров’я, а у зміненні, справжньому перетворенні її сприйняття хвороби, страждань і власне смерті… Ціль таїнства у зміні самого розуміння, самого прийняття страждань і хвороби, у прийнятті їх як дару страждань Христових, які Він перетворив на перемогу”.

Над ким відправляється таїнство? З апостольського послання бачимо, що йдеться про таких хворих, які самі не можуть прийти до священика. Однак вже з давнини (з IV ст.) відома практика відправи Соборування не вдома у хворого, а у церкві. Пізніше на Заході Соборування стали розуміти як “останнє помазання”, відправляючи його виключно над тими, хто помирає. Для такого розуміння нема підстав, бо ціллю Соборування є зцілення людини, а не передсмертне напуття.

Досі серед православних богословів немає однозначної думки про те, чи можна відправляти Соборування над здоровими людьми. Практика звершення масових соборувань у Великий піст, а подекуди — і у інші пости, розповсюдилась в Українській Церкві тільки останні десятиріччя. Проте вже з Х століття відомі згадки про те, що помазування звершувалося не тільки над власне хворою людиною, життю якої загрожувала серйозна небезпека, але й усіх, хто перебував у її домі. У одному з грецьких рукописів ХІ століття йдеться про те, що разом із хворим помазання можуть прийняти не тільки його домочадці: єлеєм помазують навіть дім, кімнати, двері, стіни, тому що хвороба людини впливає на усіх і усе довкола.

Загальне Соборування відоме і у Грецькій Церкві, звідки воно прийшло на Русь. У XVII столітті цей чин відправлявся у Великий Четвер та Велику Суботу. При цьому і у Греції, і на Русі при загальному Соборуванні людей помазували не сім разів, як коли відправляють таїнство над хворим, а тільки один раз — наприкінці чину.

Останнім часом розповсюдилась практика частого соборування людей, які не мають очевидних хвороб. Робиться це на тій підставі, що усі ми “хворі гріхом”. Це дійсно так, але грішні люди мають перш за все прагнути покаяння та виправлення життя, а не соборування. Потрібна серйозна внутрішня робота.

Підсумовуючи сказане, спробуємо надати декілька практичних рекомендацій для парафіян.

 • Безумовно бажано соборувати людей, які страждають на серйозні хвороби. Думка про те, нібито впродовж однієї хвороби можна соборуватися тільки один раз, не має серйозних підстав.

 • Здорові люди під час Великого посту можуть, але не обов’язково, приймати таїнство Соборування. При цьому соборуватися декілька разів впродовж року не треба, якщо, звісно, людина не захворіла.

 • Соборувати дітей до 7 років можна, якщо вони хворі, в індивідуальному порядку. Нема потреби приводити дітей на загальне Соборування.

 • Соборування не замінює сповідь і Причастя. Щоб покаятися у серйозних гріхах, починати треба не з Соборування, а з покаяння перед Богом та сповіді священику.

Протоієрей Андрей Дудченко

 

25 thoughts on “Соборування: що, коли, навіщо?

 1. Pingback: В неділю 11 березня ввечері – перше Соборування | Спасо-Преображенський собор

 2. Pingback: Великий Четвер | Спасо-Преображенський собор

 3. Доброго времени суток! А когда в Спасо-Преображенском храме совершается Таинство Соборования?Заранее спасибо.

  • Під час Великого посту. Воно ставить в розклад богослужінь.

   • Добрий день!

    Підскажіть будь-ласка, коли найближчим часом відбудеться соборування у храмі?

   • Підскажіть будь-ласка чим відрізняється Соборування від МалоСоборування? Дякую!

    • Нічим. Це різні найменування одного таїнства. Ще називають Маслосвяченням.

 4. Добрый день
  Скажите пожалуйста когда ближайшее соборування в храме. Хотим провести таинство для малыша (2 года) перед операцией

  • Здравствуйте, Евгения. Поскольку в молитвах Соборования содержится просьба о прощении грехов человека как важном условии исцеления, это таинство совершается над достаточно взрослыми людьми, не над младенцами. Перед операцией малыша можно послужить специальный молебен перед хирургическим действием. Для этого вы можете прийти в храм или позвонить на номер (098) 376-35-97 и договориться о том, когда удобно это сделать. С уважением, священник Андрей

 5. Добрий день!

  Скажите пожалуйста когда ближайшее Соборования в храме?

  • Доброго дня! Найближче соборування (і останнє цього року) буде на Вербну неділю 19 квітня о 17:00.

 6. Напишіть будь-ласка коли найблище соборування в лаврі?в серпні 2016

 7. Слава Ісусу Христу! Скажіть. буль-ласка. коли відбудеться чин Соборування

  найближчим часом?

  • Слава навіки. Загальні соборування відбуваються тільки під час Великого посту. Індивідуально чин соборування може бути звершений над хворою людиною в будь-який день, коли є потреба. Звертайтеся з таким проханням до церковної лавки. З повагою, священик Андрій.

 8. Добрий вечір. Скажіть будь ласка, чи потрібно йти на ісповідь перед соборуванням?

  • Шановна Ольга, якщо давно не сповідалися, то радимо посповідатися перед соборуванням. З повагою, священик Андрій.

 9. Добрый вечір, якщо я сповідалась декілька неділь тому, але зараз не пощусь, чи можна йти на соборування?

 10. Добрый день! Насколько я понимаю, таинство Соборования в Храме проводится только во время Пасхальных праздников. Подскажите пожалуйста, в другие месяцы это таинство проводится индивидуально вне Храма? И к кому обратиться?

  • Доброго дня, Валерій. В інший час таїнство Соборування проводиться над хворими на прохання коли це потрібно – чи то на дому у хворої людини, чи то в лікарні. Може бути і в храмі, якщо хворий може прийти. Звертатися потрібно на церковну лавку. З повагою, священик Андрій

  • Соборування в нашому храмі проводилися з 2 по 5 неділі Великого посту, це було зазначено в розкладі богослужінь. Більше цього року в нашому храмі загальні соборування не будуть проводитися. З повагою, священник Андрій.

 11. Чи можна соборуватися під час критичних днів?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *