Як провести Великий піст?

У чому суть Великого посту?

Великий піст — це підготовка християн до найголовнішого свята — Пасхи, Воскресіння Христового. Це період внутрішнього духовного очищення та вдосконалення. Сенс посту — не в тому, щоб чогось не їсти, а у нашій концентрації на головному в житті. Тілесне постування допомагає зосередитися на внутрішньому світі: розібратися у цілях та цінностях, щиро покаятися та виправити свій шлях таким чином, щоб він вів до спасіння. Під час посту варто додати зусиль, щоб поглибити свої стосунки із Богом та людьми.

Дивіться також відеоблог про Великий піст:

Що можна їсти впродовж посту?

Церковний устав повністю виключає з вживання під час Великого посту м’ясо, яйця та молоко. Риба дозволяється тільки на свята Благовіщення та Входу Господнього до Єрусалиму (на Вербну неділю). У Лазареву суботу можна вживати рибну ікру.

Варто зазначити, що в Україні у Православній Церкві вже багато років існує тільки монастирський устав стосовно постів: він регламентує і такі речі, як повне утримання від їжі протягом першого та двох останніх днів Великого посту, вживання тільки хліба з водою, їжа не варена, без олії у певні дні тощо. Це стосується передусім ченців. Що до парафіяльної практики, то кожен має взяти свою міру посту, яка була б досить відчутна, але не шкодила здоров’ю.

Християнство — це не “релігія шлунку”. Під час посту їжа має бути простою. Треба менше приділяти уваги тому, що ми їмо.

Хто може не тримати піст?

Певні послаблення або повне скасування фізичного посту дозволяється тим категоріям людей, для яких постування може стати шкідливим. Це передусім діти, вагітні та матері, що годують, а також хворі, військові та люди, що займаються важкою фізичною працею. Якщо за медичними показаннями людині треба вживати молоко чи білкову їжу — вона може це робити. Є певні послаблення і для студентів: так, у духовних навчальних закладах під час Великого посту по суботах та неділях дозволяють вживати рибу.

Проте, послаблення чи скасування фізичного аспекту посту не означає, що така людина може зовсім не постувати. Можна вживати, скажімо, за медичними показаннями молоко чи інші продукти, але постувати в іншому — обмежити себе у веселощах, телебаченні та інтернеті, менше проводити часу у соціальних мережах.

12814201_1179926488698932_3820589137525432723_n

Як постувати дітям?

Діти можуть не дотримуватися посту, або трохи постувати вдома, а у школі їсте те, що там подають. Варто розповідати дітям про піст як про особливий період життя, час покаяння та очищення, час підготовки до Великодня. Хай вони бачать, як постують батьки. Краще не примушувати дітей постувати, а пропонувати їм це на власний розсуд. Примуси в релігійній сфері роблять протилежний ефект: підліток, якого в дитинстві примушували постувати чи ходити на довгі службі, може надовго відвернутися від церкви.

Чи можна вживати алкоголь?

Під час Великого посту церковний устав дозволяє вживати помірну кількість вина чи пива по суботах та неділях. У тій культурі, де склався наш устав, міцних напоїв не було зовсім, а вино обов’язково розводили наполовину водою. Тож, стосовно міцних напоїв кожен може вирішувати сам: чи зовсім відмовитися від них на термін посту, чи дозволити собі помірковано вживати у ті дні, коли за уставом дозволяється вино. А пам’ятати про поміркованість варто усім.

Чи можна їсти морепродукти?

Церковний устав це не регламентує. За грецьким звичаєм, морепродукти дозволяють вживати по суботах та неділях. Проте у нашій країні деякі види морепродуктів вважаються делікатесами. А екзотичну їжу навряд чи можна вважати пісною. Згадаємо святого Іоанна Златоустого, який проповідував про те, що вартість пісного обіду має бути меншою за вартість скоромного — а різницю, каже він, треба віддати бідним.

А що про солодощі?

Це саме стосується також солодощів, серед яких можуть бути зовсім пісні за складом продуктів, але надто екзотичні та зовсім не пісні за ціною.

Піст та дні народження чи інші святкування?

Як поводити себе, коли якась визначна дата припадає на піст? Звичайно, привітати людину з днем народження чи іншим святом — не гріх. Але що стосується веселощів та “корпоративів”, то під час посту це навряд чи доречно. Якщо склалося так, що ви не можете відмовити людям, з якими працюєте, то можна організувати стіл так, щоб він не був великим порушенням посту. Наприклад, можна замовити суші та легке біле вино. Це саме стосується і випадків, коли під час посту запрошують на день народження. Відмовою можна образити людину, і часом буває краще піти, але поводити себе стримано, ніж ставати у фарисейську позу.

Що читати під час Великого посту?

За церковними богослужіннями впродовж Великого посту прочитуються три біблійні книги: Буття, Притчі та книга пророка Ісаї. Деякі духівники радять за час посту прочитати усі чотири Євангелія: від Матфея, Марка, Луки та Іоанна. Буде корисно прочитати будь-які книги зі складу Біблії, так щоб нарешті прочитати її повністю. Це корисно для розуму і для душі. Читати Святе Письмо треба не тільки з метою дізнатися про щось нове, але й для того, щоб скеровувати у вірному напрямку своє життя.

Крім Святого Письма, корисно читати і твори святих отців та сучасних християнських авторів. Серед розмаїття церковної літератури можна порекомендувати твори св. Іоанна Златоуста, авви Дорофея, Феофана Затворника, митрополита Антонія Сурозького… До речі, церковна лавка Спасо-Преображенського храму пропонує багатий вибір церковної літератури на різні смаки.

Нарешті, може бути корисним і читання світської книги, але не розважальної, а, наприклад, чогось зі світової класики. Це допомагає берегти розум від суєти.

Як молитись під час Великого посту?

Трохи більше, ніж ви це робили раніше, та більш зосереджено. Можна, скажімо, кожного дня читати по кафізмі з Псалтирі. До звичайних молитов протягом буденних днів Великого посту додається молитва преподобного Єфрема Сиріна, яка у церкві повторюється на кожному богослужінні. На кожне прохання цієї молитви кладуть земний поклон.

Великопісна молитва святого Єфрема Сиріна

Господи і Владико життя мого, дух лінивства, безнадійності, владолюбства і марнослав’я не дай мені.

Дух же доброчесності, смиренномудрості, терпіння і любові даруй мені, рабу Твоєму.

Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь.

Коли ходити до церкви?

Під час Великого посту треба додати зусиль для того, щоб прийти на сповідь та причаститися Тіла і Крові Христових. Не відкладайте це на останній тиждень. Якщо давно не сповідалися — краще прийти у суботу, а не в неділю, коли менше людей та у священика є можливість приділити вам більше уваги.

Для того, щоб відчути особливу, неповторну атмосферу “світлої печалі”, яку створюють великопісні богослужіння, треба прийти до церкви не тільки у суботу чи неділю, а у буденні дні. Богослужіння по суботах і неділях під час Великого посту майже не відрізняється від звичайного. Якщо є можливість та дозволяє графік роботи, варто хоча б один раз прийти на Літургію Передосвячених Дарів. Тут також можна висповідатися та причаститися та разом із тим “зануритися” у трепетну та тиху красу великопісних буднів.

Що ще можна зробити?

Час Великого посту краще розцінювати в термінах позитиву, а не негативу. Піст складається не з того, в чому себе обмежуємо (не їсти м’яса, не дивитися телевізор, не ходити на вечірки…), а з того, на що витрачаємо час та зусилля. Усі обмеження можуть бути цінними не самі по собі, а як засоби для нашого духовного зростання. Аскетичні зусилля відкривають нам свободу. Головне ж у духовному житті — це робити усім добро та любити людей. Жити не заради себе, а для інших. Можна знайти багато корисних речей, зробити які — цілком у наших зусиллях. Зібрати речі для дитячого будинку, зробити щось по дому, приготувати вечерю батькам, розібрати завали у кладовці, просто проводити кожного вечора півгодини зі своїми дітьми… Було б тільки бажання.


47 thoughts on “Як провести Великий піст?

 1. Як добре що Ви написали, як правильно провести піст. Ваші поради дуже цінні та корисні. Дякую.

  • Дуже дякую за чіткі і зрозумілі роз,яснення.І по мірі можливого публікуйте поведінку поводження у храмі протягом всього великого посту .

 2. Довго збиралась попостувати в великий піст, але ніяк не наважувалась, думала що це не можливо зробити в наш. Після вашої статті здається все зовсім простим. Дякую за зрозуміле і хороше пояснення.

 3. Дуже вдячна за статтю,вона корисна всім .Ми з друзями присвячуємо цей піст миру в Україні.Надрукуйте,будь ласка,молитви про закінчення війни,про перемогу над злими силами.

 4. ДУЖЕ ГАРНА СТАТЬЯ, ДЯКУЮ ВАМ ЗА КОРИСНУ ІНФОРМАЦІЮ!!!!

 5. Ще дівчиною кожен великий піст плстила без зусиль,та коли вийшла заміж,родила сина…стало важко….після двотижневого постіння почалися головокружіння та безсилля….довелося включати рибу та трохи молоко,і постити на жаль тільки по середах та п’ятницях!!!((((

 6. Напишіть як вести подружнє життя під час великого посту.дякую

  • Шановна Ольго, ап. Павел у гл. 7 Першого послання до Коринтян пише для сімейних пар: “Не вхиляйтесь одне від одного, хібащо на певний час за згодою, щоб бути в пості та молитві, та й сходьтеся знову докупи, щоб вас сатана не спокушував вашим нестриманням.” Тож, подружжя само може встановити собі достатню міру стримання. З повагою, священик Андрій

 7. Доброго дня! То я так і не зрозумів у перші та останні два дні Великого Посту взагалі нічого не їсти та не пити??? Скажіть будьте ласкаві.

  • Шановний Віталію, це стосується передусім ченців (і звідки ви взяли “не пити”?). Що до парафіяльної практики, то кожен має взяти свою міру посту, яка була б досить відчутна, але не шкодила здоров’ю. Тож постуйте по силах.

 8. Повчальна стаття. Нехай Господь нам допомагає провести це піст в вірі, надії за мир, злагоду і світле майбутнє. Амінь.

 9. Прекрасная статья, ответы на все вопросы есть. но не со всеми согласна.
  Какой идиот придумал, что Интернет нужно ограничить? Да из него вылезать не нужно. Иначе бы и эта статья осталась неувиденной, не говоря о толковании на Святое Письмо. Без толкования его читать – дурное дело.
  Дни рождения постные – это бред. И почему отмечать его за столом? Пойди в церковь, причастись, вот тебе и праздник.
  И насчет общения с людьми. Вот это надо ограничить. Ведь 97 % людей в церковь не ходят. А светское общение надо свести к минимуму.

 10. А я понимаю пост так:
  Итоги Великого поста

  С недавних пор подумывать я стала:
  А почему людей постится мало?

  – Как?! При моих-то перегрузках
  И мяса мне не съесть?! Как грустно!
  Слышны такие аргументы:
  Баланс, мол, микроэлементов
  У вас нарушится тотчас.
  А помощь Божья – не про вас?!
  Хочу ответить Вам на это:
  Не путайте вы пост с диетой.
  Пост не одной еды касается:
  В нем и молитва подразумевается,
  И добрые дела к тому же –
  Вот потому нам пост и нужен.
  Причиной назовут вам и болезни,
  Как будто бы скоромное полезней
  Простой здоровой постной пищи.
  Да что ж мы все причины ищем,
  Чтоб пост хоть как-то обойти
  И заповедь не соблюсти?
  А истина совсем проста:
  Кто ратует против поста?
  Лишь тот, кто так и не познал,
  Что этот пост нам, грешным, дал:
  Сильней ты стал духовно и телесно,
  Убавил в весе – это лестно,
  Но главное – сумел смолчать,
  Когда хотелось зарычать,
  Эмоции сдержать, не осуждать,
  В чужом глазу полена не искать;
  Не стал по пустякам ты злиться,
  Судить того, кто не постится;
  Смиреннее, терпимее смог стать,
  А в душу мир сошел и благодать.
  Настаивать не стану я…Нельзя.
  Но все ж … Попробуйте и вы, друзья!

  Лидия Дерегузова

 11. Дуже вдячна за ваші роз”яснення і дуже жалкую,що вчора не відмовилась від їжі взагалі,хоча могла.Взагалі Великий піст для мене-своєрідне випробування сили духу,особливо жорстке протистояння різним спокусам,а їх досить багато.Хотілося б ще якось чоловіка прихилити до посту,та не знаю як це акуратніше зробити,може ви підкажете?

  • Шановна Іванно, починайте із себе. І ще: під час посту часом люди стають дратівливішими. Слідкуйте, щоб не допускати такого. Нехай чоловік побачить Вас радісну. Щоб і йому колись захотілось спробувати 🙂 З повагою, священик Андрій.

 12. Дякую пане отче за такі корисні і водночас цілком зрозумілі пояснення.
  У мене виникли питання, перше,якщо я в прощальну неділю не ходив у храм і не попросив благословення у духовного отця на піст ,можна продовжувати піст,я із вчора постую ?
  І друге питання на рахунок книг,які ви б порадили прочитати за час посту ?
  На даний момент без роботи,тому прагну духовно і тілесно очистити себе і покаятись за ті 17 років які прожив без сповіді.

  • Шановний Олександре, для того щоб постувати, не треба спеціального благословення. Щодо книг – передусім Біблія, з якої головне треба знати Євангеліє. Також можу порадити книги митрополита Антонія Сурозького, які знайдете. Вони є і онлайн. З повагою, священик Андрій.

 13. Дякую за повчальну статтю.Із початку Великого посту я не постилася. Тепер зрозуміла, що робила неправильно. Можна почати поститися зараз? І як до цього ставиться церква?

  • Шановна Марино, звичайно, Ви можете починати постувати зараз. Церква вітає такі бажання! 🙂

 14. Вперше почув таке просте пояснення посту.Дякую.Зараз Пилипівка,передріздвяне постування,може це вдалий момент,щоб спробувати постити для слави Божої та в очікуванні свята Різдва,але тисне та інформація про пост,яку я отримував до сього моменту.Що робити підкажіть…

  • Доброго дня, Дамір. Піст має бути по силах. Починайте з невеликого, але відчутного. Не страшно, якщо почнете постувати тільки відтепер. Все одно це принесе свій плід. З повагою, священик Андрій

 15. Колись мені було важко втриматись без м”ясної їжі тривалий час, але одна жінка в розмові сказала: “А ви зрозумійтте для чого, чи ради кого ви хочете постити, тоді й все вийде”. Це істинна правда, якщо не шукати причин для порушення.
  Я хочу робити добрі справи і буду, наскільки вмію, молитись за людей і нашу Україну.
  А сьогодні, прошу у Всіх прощення і сама спробую усіх простити, і з Божою допомогою старатимусь готуватись до Святого Господнього Воскресіння.

 16. як на рахунок куріння я попробував лишити незнаю чи протримаюсь

  • Дуже добре! Тримайтеся, нехай укріпить Господь! З повагою, священик Андрій.

 17. Дякую Вам Отче за статтю,дуже чітко і зрозуміло все.Постити це дуже корисно,але звичайно якщо не шкодить здоров’ю.коротенько розкажу вам я старалася тобто постила 5 років підряд, але три роки тому,три тиждня після посту мені випадало волосся (тобто на голові були гнізда круглі без волосся) потім лікування шампуні вітаміни на відростання волосся потребувалося 8 місяців,і це так три роки підряд,а ще на даний час велика недостача вітаміну Д,і я думаю як правильно поступити я так привикла вже постити,і мені дуже шкода що не зможу так як це робила 5 років підряд.Але вихід завжди є.головне дні понеділок,середа,і п’ятниця,чи може хтось мені підказати щось інше.Дякую.Нехай Вам Усім Бог дає сили витримати.

  • У ті дні, коли дозволяється риба, можна й крабові палички. Якщо людина з якихось міркувань пом’якшує піст, то може самостійно приймати рішення, коли і що собі дозволяти.

 18. Дякую вам за те, що ви є!
  Мій чоловік не може витримати довго без фізичної близькості, скаржиться на біль, а іноді доходить до скандалів. Вмовити важко навіть на 2 тижні. Як бути? Чи прийме Господь такий неповний піст?

  • Шановна Надя, ап. Павел у гл. 7 Першого послання до Коринтян пише для сімейних пар: “Не вхиляйтесь одне від одного, хібащо на певний час за згодою, щоб бути в пості та молитві, та й сходьтеся знову докупи, щоб вас сатана не спокушував вашим нестриманням.” Тож, подружжя само може встановити собі достатню міру стримання і тільки за взаємної згоди. З повагою, священик Андрій

  • Щодо їжі – потрібно дотримуватися приписів лікаря. Але постувати можна в іншому, і в наш час насамперед, напевно, варто дотримуватися посту у споживанні інформації. З повагою, священик Андрій.

 19. Мені 11 і я вирішила постити , але не знала як правильно )Моя матір та вся родина по її лінії дуже поважають з віру , церкву(яку часто відвідують ) , християнство ….Тітка , дядько та їхні діти співають у хорі , а щонеділі все село йде в церкву молитися , навіть зовсім маленькі дітки …Нк так от , вони й постять всі віддано , але мама не хотіла мені це внушати , так як вважала , що я ще крихітка і я дуже люблю м’ясо ..Але я підросла і змінилась. Я дуже вам вдячна за інформацію !
  Але не зовсім зрозуміла що до молитви:
  Кожного дня у ввечері перед сном читати ту молитву яку ви написали ??
  Підкажіть будь ласка )
  Наперед вдячна

  • Шановна Настя,
   Моліться дома, приходьте до церкви, постуйте по силах, а головне – з усіма живіть мирно, шануйте батьків та будьте доброю до всіх навколо. Щодо ж молитви – то ця молитва святого Єфрема Сиріна читається під час Великого посту, у дні з понеділка по п’ятницю. З повагою, священик Андрій.

 20. Скажіть, будь ласка, чи можна причащатися, якщо ти не належно дотримуєшся посту, чи це є тяжким гріхом?

  • Шановна Олено, дотримання посту – справа індивідуальна. Кожен християнин може встановити собі свою міру посту. Можна порадитися щодо цього з духівником, коли він є, а можна і самостійно. Не брати на себе аж надто суворого подвигу. Але певне зусилля під час посту повинно бути. До Причастя це не є перешкодою. Приходьте і причащайтеся. З повагою, священик Андрій.

 21. Слава Ісусу Христу! Скажіть, як постити незаміжній дівчині, щоб випросити в Бога добру долю? Може сповідатися частіше, на службу частіше ходити чи більше молитов читати?

  • Навіки слава. Шановна Марія, тут не можна дати універсального рецепту. Все, що Ви будете робити заради Бога і з щирою молитвою до Нього – буде Вам на користь. І сповідь, і частіше причащатися в будь-якому разі добре. З повагою, священик Андрій.

 22. А слухати музику, просто так для себе, навіть якщо це класичні виконання-це також не можна?

  • Шановна Марія, класична музика в її кращих проявах, як, наприклад, музика Баха – це богослів’я в звуках. Тому таку музику якраз і можна, і варто слухати. З повагою, священик Андрій.

 23. Так склалися обставини, що у п`ятницю під час Великого посту я танцювала на дискотеці. Тепер мене мучать докори сумління. Порадьте, будь ласка, що у такому випадку зробити?

  • Шановна Марія, варто розповісти це на сповіді. З повагою, священик Андрій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *