У цьому розділі ми публікуємо відповіді на найпоширеніші питання, які задають священикам. Ставте свої питання, коментуючи дану сторінку, або надсилайте на адресу: info@preobraz.kiev.ua. Щоби прочитати поради, оберіть відповідне питання нижче.
Причастя: що це, як часто причащатися?
Як підготуватися до першої сповіді?
Як похрестити дитину? Як обрати хресних батьків?
Як правильно провести Великий піст?
Соборування: що це, коли соборуватися?
Здравствуйте. Батюшка, благословите спросить.
Расписались с мужем недавно, хотим обвенчаться.
Ответьте пожалуйста на наши вопросы.
Можно ли венчаться, если нет еще года со смерти родителя?
Как на венчании должны быть одеты муж и жена ( у нас была не торжественная роспись, поэтому белого платья и мужского костюма у нас нет)?
Обязательно ли нужны свидетели на венчание (мы расписывались без свидетелей)?
Если можно – объясните, пожалуйста, как готовиться к таинству венчания и как оно проводится?
Нужно ли сначала обязательно причаститься? Нужно ли поститься три дня перед причастием? Причастие и венчание должно происходить в один день? Нужно ли заранее приходить и договариваться с батюшками о проведении венчания?
Заранее благодарю за ответ.
Здравствуйте, Вероника.
Поминальный срок по умершим родителям не является препятствием для венчания. Венчаться можно.
Одежда на венчании должна быть просто приличной, как и вообще одежда людей, приходящих в церковь. Специального “дресс-кода” не существует.
Свидетели желательны, но не обязательны. Главное, чтобы Вы могли засвидетельствовать свой брак, предъявив свидетельство о его регистрации.
Венчание совершается в воскресенье, понедельник, среду и пятницу в периоды года, когда нет поста. Скоро (27 февраля) начнется Великий пост, за неделю до него венчания прекращаются. Снова потом можно будет венчать через неделю после Пасхи (которая в этом году 15 апреля).
Перед венчанием необходимо исповедаться и причаститься. Три дня поститься рекомендуется всем, у кого нет препятствий по состоянию здоровья. Исповедь совершается вечером в субботу (во время вечерней службы, с 17 ч), а также утром в субботу и воскресенье перед литургией (в 8:30). Исповедаться и причаститься можно за неделю-другую до венчания, или за несколько дней. О том, как подготовиться к исповеди и Причастию, см. на нашем сайте в разделе “Найпоширеніші питання”.
О венчании надо договариваться заранее непосредственно в храме.
С уважением,
священник Андрей
Доброго дня!
Хочу звернутися до Вас з наступним питанням: я вирішила дотримуватися цього року православного Великодного посту (не вживати скоромної їжі ), але обставини склалися так, що я буду святкувати Великдень католицький, який на тиждень раніше. Як поступити з Постом – продовжувати тримати до 15 квітня чи закінчити 8 квітня? Чи можливо не обмежувати себе тільки 8го, а наступний тиждень тримати, як весь Піст?
Шановна Катерино,
Такі питання краще вирішувати при особистому спілкуванні з священиком. В усякому разі остаточне рішення залишається за Вами. Ніхто не може примусити постувати чи закінчувати піст. Рішення може залежати від обставин, про які мені не відомо. Зверніть увагу на те, що, якщо Ви себе вважаєте православною християнкою, то і святкувати Великдень логічно тоді, коли святкують усі православні.
З повагою, священик Андрій
Доброго дня.Причастилася о11:30 , а о22:00 після солодкого зірвала.Як мені поводитись ?Це гріх?
Доброго дня. Якщо це гріх, то невільний. Звісно, потрібно уважно і обережно ставитися до Причастя, і якщо відомо, що деякі речі можуть спровокувати таке, то уникати цього. Але тут вже пройшло багато часу, тому не думаю, що варто переживати. З повагою, священник Андрій.
Здравствуйте!
Подскажите,пожалуста,когда правит службу Архиєпископ Александр?
Когда можна попасть к нему на службу?
Мы не всегда знаем заранее, когда будет служить владыка.
Доброго дня!
Хочу звернутися до Вас з питанням – я хочу сповідатися. Що потрібно для підготовки до першої сповіді? Як повинна бути сформульована сповідь?
Доброго дня, Катерино! Почитайте, будь ласка, статтю на нашому сайті “Як підготуватися до першої сповіді“. Не треба шукати якоїсь “формальної” мови, кажіть просто те, що у Вас на серці. Чекаємо на Вас! З повагою, священик Андрій.
дякую за відповідь
Доброго дня,
Скажіть, будь-ласка, чи можна замовити в Спасо-Преображенському Соборі молебні про дарування дітей? Якщо так як це можна зробити.
З повагою, Олена
Доброго дня, Олено!
Так, для цього Ви можете прийти у середу, коли правиться молебень (див.поточний розклад), за 10 хвилин до його початку, та на свічній лавці замовити потрібні Вам прохання до молебну.
З повагою,
священик Андрій
Дякую за відповідь. З повагою, Олена
Добрий день!
Підскажіть будь-ласка, чи можна у Спасо-Преображенському соборі освятити автомобіль. Якщо можна, то що для цього потрібно, як підготуватися, в які дні, як в цілому проходить дана освята.
Дякую!
З повагою, Юлія.
Доброго дня, Юлія.
Так, це можливо. Без попередньої домовленості можна приїжджати в ті дні, коли є ранкова служба, і одразу після служби священик зможе освятити автомобіль. В інші дні можна також, але перед цим передзвоніть до храму та домовтеся. Телефони внизу кожної сторінки сайту.
З повагою,
священик Андрій
Дуже вдячна Вам за відповідь.
З повагою, Юлія.
Христос Воскрес!
Хочу вас запитати: чи обов’язковий для мене обряд воцерковлення, якщо я був охрещенний у зрілому віці.
Зарання дякую.
Ні, не обов’язковий. Це не є таїнство, а обряд над маленькими дітьми.
баюшка ,благословіть! Дозвольте Вас запитати
(інтернет однозначної відповіді не дає). як
духовно підійти до зачаття дітей? кажуть, що
добре перед цим сповідатися, Причаститися та
помолитися на молебні на початок доброго діла
в храмі. Та водночас сказано, що 3 дні до та
після Причастя необхідно утримуватись від
подружньої близості. Також середа і п*ятниця –
піст( а утримуватись треба і у вівторок та четвер
ввечері), суботу та неділю сказано, що теж
треба “почитать”. По таким підрахункам
залишається лише понеділок (або й зовсім нема
днів, якщо у неділю ідеш до Причастя і після
нього 3 дні утримуєшся). Вибачте, будь ласка,
що звертаємось до Вас з таким питанням, але
самі ми не вирішимо як вірно буде, щоб і жити
духовним життям, Причащатися і дітей
народжувати? Всього Вам найкращого!
Доброго дня, Олександро! Де то Ви вичитали про утримання від подружнього життя 3 дні до та після Причастя?! Скільки років служу, а вперше чую про такі забобони. Є благочестива традиція утримуватися у ніч напередодні Причастя. Все решта – на розсуд самого подружжя. Апостол Павел пише про те, що чоловік та дружина не повинні ухилятися один від одного, крім коли це за згодою обох, на якийсь час для посту й молитви, а потім знову бути разом. У такому делікатному інтимному питанні чоловік та дружина можуть самі для себе вирішувати, коли їм утримуватися. З повагою, священик Андрій
здравствуйте батюшка, меня волнует один вопрос, мы недавно окрестили ребёнка было две пары, но в свидетельство о крещение записали только одну, является ли вторая пара моему ребёнку кресними родителями….При крещении они даже не держали ребёнка на руках… Заранее спасибо…
Здравствуйте, Иванна. Не могу Вам сказать, почему записали крестными только одну пару. Но если люди были вместе и молились, и если они будут дальше участвовать в судьбе этого ребёнка, – то они тоже являются крестными.
С уважением, священник Андрей.
Добрый день, подскажите, пожалуйста, можно ли венчатся будучи беременной?
Доброго дня, Аліно. Так, можна.
Слава Богу. Підкажіть будь ласка, чи потрібно для вінчання обов’язково мати свідоцтво про хрещення?
Навіки слава Богу! Шановна Світлано, ми не вимагаємо обов’язково документів про хрещення, достатньо особистого усного свідчення. З повагою, священик Андрій.
Добрий день. Якщо розбилась ікона, зроблена з гіпсу, що з нею потрібно робити?
Доброго дня, Тетяно. В іконі ми шануємо образ того, хто зображений на ній, а не матеріал, з якого ікону зроблено. Якщо ікона розбилася – тож, образ пошкоджено чи втрачено. Але із міркувань пошани можна закопати ці уламки у місці, по якому не ходять, тобто не на дорозі, а, наприклад, під деревом, чи на квітнику, чи десь у лісі… З повагою, священик Андрій.
де можна скачати/придбати богослужбові тексти українською. Заздалегідь вдячний. Зі святом Різдва!
Текст Божественної літургії свт. Іоанна Златоуста українською можна знайти на цьому ж сайті (Молитви >> Божественна літургія).
Добрый день!
Скажите пожалуйста, могут ли оба свидетеля на венчании быть мужчинами? Или при выборе свидетелей значение имеет только то – крещенные они или нет?
Спасибо!
Уважаемая Дарья,
Пол свидетелей не имеет значения – теоретически могут быть и два мужчины или две женщины, хотя мне не приходилось встречаться на практике с такими ситуациями. Может быть и один свидетель, а не два. Конечно, свидетели должны быть крещеные, и не просто формально крещеные, но верующие христиане. Можно венчаться и вообще без свидетелей, если брак зарегистрирован государством (мы просим обязательно привезти с собой на венчание свидетельство о регистрации брака). С уважением, священник Андрей.
чи обов”язково робиться вечеря по умершому на 40днів чи можна тільки обід?
Шановна Світлано, поминальна трапеза може бути обідом чи вечерею, не розумію, в чому тут різниця: чи тільки в часі (вдень-ввечері), чи в чомусь ще? З повагою, священик Андрій.
Доброго дня. Порадьте, будь ласка, в такому питанні. Чи можна вдруге освячувати квартиру? Квартира освячувалась до проживання квартирантів. Після їхнього виїзду можна зробити це ще раз? Чи варто робити це ще раз?
Доброго дня. Скажіть будь ласка як правильно буде українською мовою “Спаси і Сохрани”, “Спаси і Збережи” або “Врятуй і Збережи”? Бачила різні варіанти, а як має бути незнаю. Дякую
Доброго дня, Юлія. Варіанти перекладу можуть бути різні. Обидва є правильні. З повагою, священик Андрій
Добрий день! А з котрої до котрої години відчинений храм? Дякую!
Доброго дня! Підкажіть, буль ласка, чи можна у храмі купити освячене масло?
Здравствуйте! Будем крестить у вас дочку. Подскажите, сколько это займёт времени и можно ли пригласить фотографа в храм?
Доброго дня! Хрестини тривають приблизно 40 хвилин, може бути трохи більше. Фотографа можете запрошувати. З повагою, священик Андрій.
Добрий день! Минулої неділі ми похрестили сина і отець сказав прийти за тиждень для причащання дитинки. Чи обов’язковий цей ритуал і чи можна його провести в іншому Храмі (не там, де хрестили). І чи потрібно перед цим сповідуватися матері?
Христос воскрес! Шановна Тетяно, причастити дитину треба обов’язково, якщо хрещення для вас – не пустий ритуал, а дійсно посвячення дитини Богові. Причастя – найвища форма єднання віруючої людини з Господом Ісусом Христом. Тож і батьки, і діти мають причащатися регулярно. Діти – без сповіді, а батькам треба перед тим посповідатися. На нашому сайті в розділі “Найпоширеніші питання” знайдете інформацію про підготовку до сповіді і до Причастя. Дитину можна принести в наш собор для причащання кожного дня крім понеділка. В будні на 9:30, в неділю чи великі свята на 10:15. З повагою, священик Андрій
Підкажіть будь ласка, чи можна мати романтичні відносини з хрещеним батьком своєї дитини в церкві при хрещенні присутній не був. Ми обоє не одружені.
У такому випадку можна брати церковний шлюб.
Добрий день Вам! У мене до Вас не зовсім звичне питання. Так сталося, що моя донька – православна УПЦ МП виходить заміж за хлопця, який є українським мусульманином. Його батьки православні і він був православним, але змінив віру. Я не можу вже нічого зробити, моя боротьба з нею доводить тільки до сварок і я сказала, що вона може робити так, як вважає за потрібне. Він не заперечує той факт, що вона християнка і згідно його віри треба піти в мечеть і взяти там шлюб. Він каже, що не проти взяти шлюб і в церкві.
І в мене з цього приводу виникло таке питання, чи можна взяти шлюб згідно її віросповідання теж, чи є це можливим і прийнятним? Оскільки вона не має наміру відмовлятися від своєї віри і хоче бути чесною перед Богом.
Підкажіть, будь-ласка. Спасибі.
Шановна пані Сніжано, у разі шлюбу з мусульманином потрібно тільки офіційно зареєструвати шлюб у відповідних державних органах, без вінчання в церкві. Так буде чесно перед Богом, оскільки мусульмани не вірують, що Ісус є Син Божий, а визнають Його тільки за пророка. З повагою, священик Андрій.
Отче, я греко-католичка, хлопець православний УПЦ МП. Шлюб брати хочемо в УГКЦ. Які дозволи треба для цього?
Попереднє моє питання помилкове, вибачте
ВІДПОВІСТИ ↓
Шановна Ольга, наш собор належить до Православної Церкви України. Що робити в вашій ситуації, питайте у священиків УПЦ МП та УГКЦ.
Добрий ранок!
Скажіть будь ласка чи можна вінчатись 7 серпня(п’ятниця)?
Так.
Доброго вечора. Ми з чоловіком(колишнім) були вінчані УПЦ МП, майже 3 роки як розлучені. ,У кожного вже є цивільні шлюби. Чи потрібне нам так зване розвінчування для взяття другого шлюбу(вінчання) в УПЦ КП? Що для цього потрібно?
Шановна Світлано, Вам потрібно взяти благословення на другий шлюб. Для цього треба звернутися до єпископа, якому підпорядкована та церква, де Ви маєте намір вінчатися. З повагою, священик Андрій.
Доброго дня
У мене склалась така ситуація:
Я розписана з чоловіком,але не є в церковному шлюбі,але мене кличуть за хресну.Я чула що краще відмовитись
Чи можу я бути дитині за хресну?
Дякую
Шановна Лілія, якщо Ви розписані, то Ви живете у шлюбі, а не в блуді. Можете бути хрещеною, будь ласка. З повагою, священик Андрій.
Доброго дня! Я парафіянка ПЦУ, мій наречений УПЦМП, чи можемо ми обвінчатись в 2 церквах зразу? Або ж провести вінчання в іншому патріархаті?
Вінчатися потрібно один раз, і бажаю вам, щоби ви порозумілися щодо того, де саме це буде відбуватися. Краще піти на певні поступки заради миру. З повагою, священик Андрій.
Доброго дня! Маю до Вас дуже важливе питання відносно дати розпису. Так склалося, що заплановану дату 25 квітня доведетисяч перенести через оголошену пандемію та карантин. На розписі будуть тільки батьки та брат нареченого. Після плануємо піти повечеряти в ресторані. Гучних танців чи святкувань не плануємо. Чи буде гріховно провести даний захід під час Петрового посту на початку липня? Гучне святкування плануємо вже після посту.
Доброго дня, шановна Олександро. Це не буде гріхом. З повагою, священик Андрій
СІХ
Чи є для православної людини гріхом те, якщо святкувати Свято Євхаристії(що святкується у католиків)?
Навіки слава! Не є гріхом святкувати усе те, у що ми як християни віруємо спільно. Але питання як святкувати? Ми не можемо спільно причащатися, а просто святкувати разом, якщо запросили друзі, не можна забороняти. З повагою, священник Андрій.
Доброго дня! Вибачте, але маю таке питанння, може це забобон, але хочу почути з релігійного погляду, чи можна святкувати 33рік народження жінці? Дякую щиро за допомогу!
Доброго дня, пані Оксана. Вперше чую про такі забобони 🙂 Звісно, можна святкувати, якщо є бажання. З повагою, священник Андрій.
Доброго дня. Через який час після смерті близької людини (бабусі) можна одружуватись (виходити заміж)? Кажуть, що рік чи все таки це забобони? І чи можна вінчатись?
Доброго дня. Через сорок днів уже можна. У Бога всі живі… З повагою, священник Андрій
Здравствуйте! Помогите пожалуйста разобраться по святцам. Мой дедушка родился 15 мая 1921г. Его назвали Димитрием, имя давал священник. Но тогда уже перешли на новый стиль, а имя получается дали по дате старого? Ещё он говорил, что перед ним окрестили младенца Митрофаном. Было ли ранее на эту дату имя Митофан в саятцах?
С бабушкой та же история по паспорту родилась 24 ноября по новому стилю, окрестили Екатериной (а по новому стилю Екатерина будет 7 дек.).
Родились в разных областях страны. Скажите, после введения нового стиля везде крестить продолжали так, увязывая дату нового стиля, с именем под эту дату по старому? Если да, то до какого времени? Сейчас в саятцах все имена уже увязыны с новой датой. Когда это произошло на практике?
Шановна Тетяна, ім’я і раніше не завжди прив’язувалося до церковного календаря. Був такий звичай – хрестити по святцах, але не обов’язково. Тому на Ваше питання відповісти дуже складно, перепрошую. З повагою, священник Андрій.
Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи варто вінчатися, якщо вінчатися не бажаєш. Люблю свого хлопця і хочу бути з ним, але не вінчатися ( наче бар’єр якийсь між нами). Його батьки дуже наполягають на вінчанні і з кожним днем наполягають все більше, і з кожною розмовою сама думка про вінчання стає для мене все більш нестерпною. Чи буде вінчання дійсним, якщо це зробити проти моєї згоди?
я би радив Вам прийти і поспілкуватися зі священиком особисто. Проти волі не можна робити таїнство, а от чому Ви не хочете – про це можна поговорити. З повагою, священик Андрій
Доброго дня. Скажіть, будь ласка, дотримується мір безпеки в ситуації карантину з приводу корановірусу. Проводиться кварцування кімнати, де проходить таїнство хрещення, одягає св’ященник, який проводить обряд, маску? Міняється вода і як часто. Вдячна за відповідь.
Шановна Віра, запрошуємо прийти до нашого храму і подивитися на хрещальний приділ. Від початку карантину в нашому соборі запроваджено заходи епідемічної безпеки. У хрещальному приділі знаходиться лампа для кварцування. Воду в купілі оновлюємо перед кожними хрестинами. Перед тим, як помазувати дитину та хрестити, священник обробляє руки антисептиком. Усе, чого торкається дитина, або одноразове, або обробляється антисептиком. А ось маски під час служби священники не надягають, оскільки це дозволено, надягають тільки під час причащання вірян. Всіх інших просимо бути в захисних масках. З повагою, священник Андрій.
Дякую
Доброго ранку, Отче. Будь ласка, допоможіть розібратися. Коли священник бере дитинку, то маску вдягає чи ні? А службу проводить без маски. Якщо священник не вдягає маску, коли бере дитинку, то можна зробити виключення та взяти її в масці? Дитинці уже 6 місяців, кінця каратнину немає. Ми лікарі, Слава Богу, здорові, але є наші колеги, які перехворіли або хворіють і ,також, наші пацєнти. Це страшно.
Так, будь ласка, священник буде у масці, коли братиме дитину.
Дякую.
Вибачте некоректне питання
Слава Ісусу Христу!
Мене взяли хресною родичі до свого сина
В зв’язку з ситуацією з епідемією(я маю приїхати на хрестини з червоної зони і доводилось мати із хворими контакт)…вирішила, що не буду їхати на хрестини і піддавати чиєсь здоров’я ризику
Проте мене вирішили усе ж хресною записати і без моєї присутності
Власне й питання…чи може в такій ситуації Таїнство Хрещення вважатися довершеним? Та коли я приїду до дитини уже за кращих часіів, чи буде якийсь обряд пов’язаний із цим, щоб затвердити? І розумію що головне не обряд біля вівтаря…а обов’язки хресних……..але усе ж є відчуття “недовершеності” в цій ситуації
Навіки слава!
Таїнство Хрещення є здійсненим навіть без хресних батьків, якщо є тільки свідоме бажання рідних батьків виховувати дитину у християнській вірі. Додаткового обряду для того щоби “зробити хрещених батьків” теж немає. Головне – обов’язки хресних, Ви вірно написали. З повагою, священник Андрій.
Слава Ісусу Христу!
Зустрічаюсь з чотирьох рідним братом. Чи дозволено нам мати стосунки?
Також, мої батьки проти того, щоб ми зустрічалися, бо у нього Тато п’яниця і він не дуже з благополучної сім’ї.
Хлопець алкоголь не вживає взагалі.
Допоможіть розібратися в ситуації!
Навіки слава! 4-рідні брати та сестри знаходяться між собою у 8 ступені споріднення по бічній гілці. Церковний шлюб заборонений для родичів по бічних гілках до четвертого ступеня включно, п’ятий і шостий ступені можуть бути дозволено з благословення єпископа, подальші ступені – дозволені. Тому такий шлюб може бути дозволений, якщо є на те добра воля та немає інших перешкод. З повагою, священник Андрій.
Благословіть отче! У мене буде радше не питання а прохання. Я часто не маю можливості прочитати ранкові і вечірні молитви, тому слухаю їх записи, крім того я їх глибше усвідомлюю. Але є поблема з україномовними текстами. Ті, що є в ютюбі значно поступаються у якості запису і в голосових даних читців, які їх виголошують(приємний голос і слухати приємніше). Зрештою слухаю церковно-слов’янською (більш схожою на російську), але мрію, про запис українською мовою. Звертають саме до Вас, бо Ваш храм один з небагатьох, який технічно спромігся на диво онлайн трансляцій у гарній якості, які я часто відвідую онлайн, коли не можу йти до храму, особливо зараз. До того ж я бачу, що священники зраму досить прогресивні і небайдужі люди, які прагнуть залучати людей до молитви, тому маю сподівання, що Ви обговорите моє прохання, а раптом я така не одна і Ви погодитесь зробити аудіо чи відео молитовник, крім того є незрячі люди, для яких це єдиний спосіб молитися. Заздалегідь дякую! Спаси Господи!
Слава Ісусу Христу!
Ми з нареченим хочемо вінчатися в церкві, весілля плануємо на суботу. Але багато хто каже, що вінчатися в суботу не можна. Скажіть, будь ласка, чи дійсно це так? І чи вінчатися в суботу це гріх?
Навіки слава!
Раніше по суботах дійсно не вінчали, крім особливих випадків. Але останнім часом ми орієнтуємося більше на грецьку традицію, де дозволяють вінчати по суботах. Це не є гріхом. З повагою, священник Андрій
Добрий вечір вибачте скажіть будь ласка я хочу змінити хрещених ?чи можна міняти чи ні?
Добрий вечір. Хресних батьків поміняти не можна.
Чи існує вінок безшлюбності.
З погляду християнського це – марновірство. Такого не існує.
Можна зауважити, що в кожній родині формуються певні стереотипи взаємин між членами родини, які на підсвідомому рівні передаються від батьків дітям у вигляді певних правил, шаблонів поведінки. Тому і невдачі в особистому житті у наступному поколінні можуть бути результатом успадкованих стереотипів поведінки. Це питання до психології, а не до релігії. З повагою, священник Андрій.
Слава Ісусу Христу!скажіть якщо я покаялась перед образом за свій гріх ,і пройшло рік часу і йду до сповіді мені потрібно иозказувати знову його???
Навіки слава. Якщо вже сповідали цей гріх в присутності священника, і більше його не повторювали – не треба знову казати. Якщо ж каялися в серці своєму, але не сповідали перед священиком – тоді скажіть.
Доброго дня, підскажіть,будь ласка, чи існують у православній релігії церковні обряди з червоною стрічкою, я звернулася до священнослужителя з приводу самотності, а він сказав знайти червону стрічку,не пояснив для чого, я переживаю чи можна взагалі проводити обряди не заміжній дівчині,чи не вплине це негативно на мою долю?
Шановна пані Вікторія, в Православній Церкві обрядів із червоною стрічкою не існує. Це якісь забобони. З повагою, священник Андрій.
Добрий день!Слава Господу Ісусу Христу!Скажіть будь ласка ,коли в соборі буде святкова Різдвяна служба?Чи буде вона 25 грудня?
Основні святкові богослужіння на честь Різдва Христового в нашому соборі будуть 24-25 грудня за старим календарем, що відповідає 6-7 січня нового календаря. Крім того, 25 грудня за новим календарем в нашому соборі буде також Різдвяне богослужіння.
Доброго дня, скажіть будь ласка, якщо хрестили іменем Аліна, і саме це ім’я записане в документі про хрещення, чи правильно це? Яке ім’я писати коли,наприклад, замовляю сорокоуст? Дякую
Якщо так хрестили, то так і треба писати.
Добрий день,
Яку молитву читати перед прийомом ліків та їжі
Взагалі є книга ( окрім Молитовника ) в якій надано тексти молитв на побутові питання?
Наприклад, перед походом до лікаря, або до державних структур або що читати коли «Тривога» .
Вибачте, але коли ідеш до Церкви дуже незручно задавати побутові питання Священику
Зазделегідь дякую за відповідь
Шановна пані Тетяна,
В усіх подібних випадках, якщо хочеться помолитися, то найкраще – це молитися своїми словами. Зверніться Богові від серця. Не чекайте, що хтось колись напише молитву для цієї потреби. Складайте свою молитву самостійно.
З повагою, священник Андрій