Святині собору

Кожної неділі перед початком Божественної літургії в соборі правиться акафіст перед однією зі святинь.

Ковчег с мощами преподобних Києво-Печерських

Подарений храму Предстоятелем Української Православної Церкви Блаженнішим Митрополитом Володимиром 21 листопада 2010 року. Ковчег містить часточки мощів 84-х Києво-Печерських угодників. Серед них — преподобні Агапіт цілитель, Нестор Літописець, Ілля Муромець, Аліпій іконописець, праведна Юліанія, княжна Гольшанська, священомученик митрополит Київський Володимир (Богоявленський).

 

Ковчег с мощами святителя Луки Кримського

Принесений в дар Предстоятелем УПЦ Блаженнішим Митрополитом Володимиром 13 лютого 2011 р. Розкішно оздоблений ковчег містить кістку з мощів святителя Луки Кримського (Войно-Ясенецького), видатного архіпастиря та хірурга, прославленого в чині святих у 1995 році. Св. Лука, випускник медичного факультету Київського університету, пройшов через сталінські табори та заслання, прийняв висвячення на священика у вирі безбожних гонінь. Тоді ж він повісив в операційній ікону та став приходити на роботу у рясі. У 1946 році за монографію «Нариси гнійної хірургії» отримав Сталінську премію першого ступеню. У 1955 році владика повністю втратив зір, але продовжував правити літургію по пам’яті. Земний шлях скінчив на Сімферопольський кафедрі у 1961 році.

 

Ікона Божої Матері “Всецариця”

Ikona_VsecarycjaСписок однієї з найзнаменитіших у світі чудотворних ікон, оригінал якої зберігається у монастирі Ватопед на Афоні в Греції, є першою святинею, привезеною зі Святої Гори Афон до нашого собору ктитором Ігорем Лисовим. Відомі багаточисленні випадки зцілень від раку, що стались після молитви перед «Всецарицею». Ця невелика ікона XVII століття з давніх часів приваблювала в монастир чималу кількість паломників, що шукали заступництва і втіхи у Пречистої Діви. У Спасо-Преображенському соборі щосереди (крім періоду Великого посту) перед цією іконою служиться акафіст.

 

Ікона святителя Миколая Чудотворця з часткою його мощів

Ікона святителя Миколая Мирлікійського з часткою його святих мощів – дарунок Блаженнішого Митрополита Володимира, який передав настоятель нашого собору архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр 19 грудня 2011 р. Чесні мощі святителя почивають у базиліці св. Миколая у італійському місті Барі з кінця ХІ століття. Мощі святого поховано на глибині близько одного метра під підлогою крипти та закриті з усіх сторін залізобетонними блоками. Над місцем поховання влаштовано вівтар. Святі мощі вже протягом багатьох століть виділяють особливу рідину — святе миро. Саме тому святителя Миколая ще звуть Мироточивим.

 

Ікона святого великомученика Пантелеймона з часткою його мощів

Ікона написана у Свято-Пантелеймонівському монастирі на Афоні, де зберігається чесна глава великомученика. До храму ікона привезена ктитором собору Ігорем Лисовим. Часточку мощів святого Пантелеймона подарував настоятель архієпископ Олександр.

Пантолеон (ім’я святого до хрещення) походив із родини язичників, що проживала в Нікомидії (сьогодні це Ізміт у Туреччині). За професією був лікарем. Святий Пантелеймон мав велике милосердя до вбогих, яких лікував без грошей, часто чудесним способом. Оскаржений своїми колегами-лікарями перед імператором Діоклетіаном у тому, що він проповідує Христову віру, Пантелеймон загинув мученицькою смертю 305 року після жорстоких тортур. Пам’ять св. Пантелеймона у Православній Церкві відзначають 9 серпня.

 

Ікона преподобного Серафима Саровського з часткою його мощів

Ікона одного з найшанованіших російських святих преподобного Серафима Саровського привезена ктитором нашого собору Ігорем Лисовим з паломництва на Святу Гору Афон. Часточку мощів подарував наш настоятель архієпископ Олександр.

Преподобний Серафим в юності паломником приходив до Києва, щоб вклонитися печерським святим та попросити благословення на подвижницький спосіб життя. Тут старець Досіфей благословив його та вказав йому місце, де він мав був прийняти послух та постриг — Саровську пустинь. Преподобний узяв на себе подвиг стовпництва, молився на камені із зведеними руками тисячу ночей. Провівши 10 років в пустині, преподобний Серафим, якому вже йшов сьомий десяток, почав приймати стражденних, розраджувати і зціляти їх. Часом до нього приходило по декількох тисяч чоловік на день.

 

Ікона святої рівноапостольної Ніни, просвітительки Грузії, з реліквіями

Ікона святої рівноапостольної Ніни написана в Грузії, освячена Блаженнішим Патріархом-Католікосом Іллєю ІІ та принесена в дар нашому собору делегацією Грузинської Православної Церкви на свято Покрови 14 жовтня 2011 року. В ікону вмонтовано мощевик, який містить часточки волосся святої Ніни та її гробу.

Свята Ніна була племінницею Єрусалимського патріарха Ювеналія. Вона з юності всім серцем полюбила Бога та мріяла навернути язичників до світла Христової віри. Одного разу свята побачила у видінні Матір Божу, що вручила їй хрест із виноградної лози. Під час гонінь Діоклетіана Ніна втекла до Іверії, де стала проповідувати віру в Бога та Спасителя нашого Ісуса Христа. Вона навернула до Христа самого грузинського царя Маріана, який був язичником, та багато людей. Тоді були покликані з Константинополя єпископ і священики і було збудовано перший в Іверії храм в ім’я св. Апостолів. Згодом майже вся Іверія прийняла християнство.

 

Частка дуба Мамврійського

Скляну капсулу з часткою дуба Маврійського, біля якого за 2 тисячі років до Різдва Христового Бог явився Аврааму та Саррі у вигляді трьох путників-ангелів, закладено в мозаїку західної абсиди собору 25 грудня 2011 р..

Про подію, яку зображено на мозаїці, розповідається у главі 18 книги Буття – першої з книг Біблії. Три путника, які називаються також ангелами, чи вісниками, явилися Аврааму біля дубрави Мамвре та сповістили йому, що через рік Авраам вже матиме сина. Першу обітницю про сина, який має розпочати рід, від якого прийде благословення на всі народи землі (тобто від якого народиться Спаситель світу), Бог провістив Аврааму за 24 роки до цієї зустрічі. Тоді Аврааму було 75 років, а при явленні біля дубу – вже 99 років.

За тлумаченням отців Церкви, троє путників були Сином Божим та двома ангелами. Втім, їхнє число символічно вказувало на троїчність Осіб Божих – Святу Трійцю: Отця, Сина і Святого Духа. В повноті одкровення про троїчність Бога стало відоме тільки у часи Нового Завіту, після втілення Сина Божого, проте вже у Старому Завіті можна знайти ознаки чи символи Трійці, одна з них – Богоявлення Аврааму.

Частку дубу, привезену з ізраїльського Хеврону, передав собору Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир. У стіну західної абсиди собору капсулу заклав наш ктитор Ігор Лисов.

 

Камінь Святої Гори Афон

У центральній абсиді собору, у зображення престолу мозаїчної композиції «Євхаристія» вмонтований камінь Святої Гори Афон. Реліквію привіз зі Святої Гори (2033 м над рівнем моря) ктитор храму Ігор Лисов. Для православних усього світу Афон — одне з головних святих місць, шанується як земний наділ Богородиці. Звідси монашество прийшло і до Київської Русі. В кінці Х ст. у монастирі Есфігмен прийняв постриг преподобний Антоній — засновник Києво-Печерської Лаври та родоначальник усього давньоруського чернецтва.


 

4 thoughts on “Святині собору

  1. Pingback: Святині нашого собору | Спасо-Преображенський собор

  2. Надо же, про “дуб Авраама” не знал… не так часто приходится заглядывать на “хоровую” абсиду, да и разглядеть что там не просто.
    Кстати, ковчег с частичками мощей Печерских Святых на данный момент по другому выглядит.
    А мощи святителя Луки сейчас аккуратно покоятся на ватной подстилочке.
    Да и икона Святого Пантелеймона целителя другая.

  3. Доброго дня, ми с дружиною дуже хотіли б похрестити свою доньку в Соборі, скажіть де можна знайти контакти щоб задати питання та перевірити наявність вільного часу. Дякую.

    • Доброго дня. За мобільним телефоном, який зазначено внизу кожної сторінки сайту, в час, коли собор відкрито.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *