Початок Страсного тижня

Почався Страсний Тиждень. Пропонуємо читачам сайту короткі відомості про богослужбові особливості цього періоду та запрошуємо до участі в богослужіннях!

У нашому соборі у Великі Понеділок, Вівторок та Середу буде можливість причаститися за літургіями Ранішеосвячених Дарів (початок о 17:00), які майже не відрізняються від буденних служб усього Великого посту. Тропар цих трьох днів — “Ось Жених іде в опівночі” — закликає християн у духовному пильнуванні зустріти Христа, Який іде на страждання та смерть. У Великий Четвер будемо служити дві Божественні літургії: ранню о 7:30 та пізню о 9:00. До Причастя запрошуємо всіх, хто готувався, хто живе християнським життям та сповідається по мірі потреби. Для причащання за вечірньою літургією постувати (нічого не їсти і не пити) потрібно з 12:00 дня, або з ранку, якщо дозволяє здоров’я та умови життя. Сповідь у понеділок-середу буде звершуватися починаючи з 16:45. У четвер вранці сповіді не буде. Можна посповідатися один раз, а причащатися не тільки наступного дня, а впродовж певного періоду після цього – це може бути і кілька тижнів, і місяць-другий, тільки єдине що потрібно – це дотримуватися заповідей Божих, жити християнським життям.

Прокляття смоковниці. Діонісій, собор Різдва Богородиці Ферапонтова монастиря

У піснеспівах перших трьох днів Страсного Тижня згадуються події, що сталися у останні дні перед Стражданнями Ісуса. У Великий Понеділок згадують прокляття безплідної смоковниці, що росла на шляху до Єрусалимського Храму, а також споминають Йосифа Прекрасного, що був проданий братами в єгипетське рабство. У Великий Вівторок нагадують притчу Христову про десятеро дів, з яких п’ятеро були розумними та взяли запас олії для світильників, щоб зустріти Жениха, а інші п’ятеро не дбали про це і лишилися ззовні з загаслими лампами. У Велику Середу згадують, як блудниця помазала миром ноги Ісуса Христа, приготував таким чином Його тіло до похорону та отримавши прощення гріхів, та зраду Іуди.

Часто у храмах цими днями можна почути довге читання Євангелія. Є досить пізня — не раніше XV століття — традиція прочитувати у перші три дні Страсного Тижня на часах усі чотири Євангелія, від першої глави Євангелія від Матфея до прощальної бесіди Ісуса з учнями в Євангелії від Іоанна, що читається ввечері Великого Четверга. Символічно це читання зображає Ісуса Христа, що учив у Храмі в останні дні перед стражданнями. Читання Євангелія у монастирях заповнювало майже увесь день між утренею, що закінчувалася на світанку, та до початку вечірні.

У Велику Середу відправляється остання цього року літургія Ранішеосвячених Дарів, а після неї останній раз читається великопісна молитва преподобного Єфрема Сиріна. Останній раз — до кінця пасхального тижня — читаються й кафізми з Псалтиря. Крім того, на літургії цього дня співають геніальну за силою та образністю стихиру єдиної в історії жінки-гімнографа знатного походження Касії Константинопольської (ІХ ст.) — “Господи, у багато гріхів впавша жінка…”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.