Лазарева субота: початок Страстей

Страсний Тиждень — друга та найбільш насичена унікальними богослужіннями частина Великого посту. Починаючи з Лазаревої суботи, він веде вірян до переживання пасхального тридення. Слідкуючи подумки за Ісусом Христом останніми днями Його земного життя, ми проходимо з Ним путь через смерть до Воскресіння.

Друга частина Великого посту починається з Лазаревої суботи. У п’ятницю шостого тижня посту на вечірні співається стихира “Душекорисну закінчивши Чотиридесятницю”, що знаменує закінчення першого періоду посту.

Святкуванню воскресіння Лазаря присвячений частково увесь шостий тиждень посту: у піснеспівах з понеділка по п’ятницю багато разів згадується про це чудо та події, що передували йому. Воскресіння Лазаря на четвертий день після смерті, коли тіло вже почало явним чином тліти, детально описане в Євангелії від Іоанна. Це найбільше з земних чудес Ісуса Христа є запорукою як Його Воскресіння, що сталося в подальшому, так і майбутнього воскресіння усіх людей — саме про це йдеться у тропарі свята, який є одним для Лазаревої суботи та наступної Вербної неділі: “Загальне воскресіння перед Твоїми стражданнями засвідчуючи, з мертвих підняв Ти Лазаря, Христе Боже…”

Воскрешення Лазаря. Синай, монастир св. Катерини, ХІІ ст.

На утрені Лазаревої суботи лунають деякі недільні піснеспіви, що прославляють Воскресіння Христове: це тропарі “Ангельський собор здивувався” та піснь “Воскресіння Христове бачивши” тощо. А на літургії цієї суботи замість “Святий Боже” співають “Ті, що у Христа хрестилися, у Христа зодягнулися” – тому що в давнину цей день разом із Великою Суботою був переважно хрестильним днем. І якщо у Велику Суботу у Візантії хрестили дорослих, то у Лазареву суботу — маленьких дітей. Тому багато візантійців цього дня також відзначали день свого хрещення.

Гробниця праведного Лазаря

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *