Особливості богослужінь перед Великим постом

Дорогі парафіяни та читачі сайту! Наближається Великий піст, і найближчими днями в літургійних традиціях Православ’я та відповідно у розкладі богослужінь нашого собору є особливості.

По-перше, субота на цьому тижні є поминальною. Отже, ввечорі у п’ятницю 1 березня о 17:00 буде служитися Парастас – різновид утрені з молитвами про спочилих. А в суботу 2 березня після Божественної літургії (початок о 9:00) буде служитися панахида. Запрошуємо помолитися за всіх спочилих родичів, близьких, друзів, знайомих та незнайомих.

Неділя 3 березня – неділя М’ясопусна. Цього дня за Божественною літургією читається притча Ісуса Христа про Страшний суд. Що це значить докладніше – слухайте у проповідях цього дня та у наступному випуску нашого відеоблогу. Цього дня останній раз перед Великим постом відповідно до візантійського церковного уставу вживаємо м’ясо.

У понеділок 4 березня починається Сирний тиждень, або Масляна. Впродовж тижня щодня їмо все, крім м’яса: посту в середу та п’ятницю немає. Водночас на цьому тижні у середу і п’ятницю не служиться Божественна літургія. Ранкового богослужіння 6 і 8 березня в нашому соборі не буде.

Неділя 10 березня називається неділею Прощеною та Сиропусною. Вранці, як зазвичай у нас, служимо дві Божественні літургії: ранню о 7:00 та пізню о 9:00.  Цього дня о 17:00 буде служитися вечірня з чином прощення. Ввечері заговляємося на Великий піст. 

За кожною Божественною літургією заохочуємо вірян причащатися Святих Христових Таїн. Причастя – це і є мета служіння літургії. Коли бувають суцільні тижні, без посту по середах і п’ятницях, як на Сирному, то не треба вигадувати собі додаткові пости перед Причастям. Євхаристійним постом є те, що ми підходимо до Чаші натщесерце. Пам’ятаймо, що найкраща підготовка до Причастя – це щоденне християнське життя відповідно до заповідей Божих, а не якісь особливі інтенсивні аскетичні вправи на короткий термін. Не маємо нічого проти аскетики та подвигу, але нехай це залишається на власний розсуд кожного християнина. Краще намагатися знаходити привід для того, щоби причаститися, ніж щоби ухилитися від причащання.

Особливості богослужінь перед Великим постом: 3 коментарі

  1. Літургія ранішеосвячених Дарів раніше служилась разом з вечірньою вечором. Згідно церковного Уставу в середу і п’ятницю Великого посту повинне бути повне утримування від їжі до заходу сонця. Працюючі християни Вашої парафії змогли б бути на цих службах з причастях і відчути невимовну радість Великого посту. О. Шмеман у книзі Великий піст чудово про все це пише.
    Чи планують у Вашому храмі такі служби.

    • Ми так і служимо по середах всі роки існування нашої парафії. Запрошуємо!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *