Паломники Спасо-Преображенського собору зустрілися з Патріархом-Католікосом Ілією ІІ

19 квітня, під час паломницької поїздки до Грузії, група керівництва і співробітників компанії «Ліко-холдінг» і кліриків Спасо-Преображенського собору, яку очолили митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр та голова Парафіяльної ради Ігор Лисов, мали зустріч з Патріархом-Католікосом Ілією ІІ.

Паломництво стало можливим за підтримки Посольства України в Грузії, а особливо Надзвичайного і Повноважного Посла Ігоря Долгова.

Паломники обмінялися з Патріархом пам’ятними подарунками. Регент хору нашого собору Олександр Тарасенко презетував Патріарху нотне видання “Божественна літургія для дитячого хору”. Патріарх Ілля особисто благословив кожного учасника паломницької групи.

В останній день подорожі, 24 квітня, паломники помолилися за Божественною літургією в новому кафедральному соборі Святої Трійці Самеба в Тбілісі разом із Патріархом-Католікосом Іллею та численним духовенством та вірянами.

***
Святіший і Блаженніший Католікос і Патріарх всієї Грузії, архієпископ Мцхетський і Тбіліський Ілія ІІ народився 4 січня 1933 року у Владикавказі (Північна Осетія). У 1963 році висвячений на єпископа Шемокмедського. Обраний предстоялем Грузинської Апостольської Автокефальної Православної Церкви у 1977 році. Ілія ІІ прийняв Церкву, коли в Грузії було ледве п’ятдесят діючих храмів. Тепер тут діють 170 монастирів і 550 парафій. У найтяжчі для країни часи (1995 р.) Патріарх Іля почав будівництво нового кафедрального собору Життєдайної Трійці у Тбілісі. Місце було обрано так, щоб собор стояв на високому пагорбі над містом. Патріарх наказав будівельникам робити фундамент такої глибини, щоб він досягав скелі – 27 метрів вглиб. Сам собор сягає 68 метрів заввишки (до накупольного хреста, самий хрест має висоту 7,5 метрів). Площа собору понад 5 тисяч квадратних метрів. Освячено собор через дев’ять років після закладки, у день пам’яті святого Георгія 2004 року. Наразі в соборі тривають роботи з розпису вівтарної частини.

Патріарх Ілля пише музику, ікони та картини. Образ Спасителя, написаний Патріархом Іллєю, можна зустріти в багатьох грузинських церквах.

Своє служіння Святіший Ілля ІІ називає “сонячною ніччю”. У грудні 1977 р. після інтронізації Патріарха у Мцхеті люди вийшли з собору та побачили дивне для Грузії явище: з одного боку ще не зайшло сонце, а з іншого було видно місяць. Патріарх казав, що в нього дійсно вийшло таке служіння. Його патріаршество випало на часи тяжких випробувань для країни, але ця ніч є сонячною, бо завжди осяяна світлом віри.

На початку 1990-х років, у часи громадянської війни невдовзі після проголошення незалежності Грузії, Патріарх закликав вірян до простого послуху: писати один одному листівки, де розповідати про людину все найкраще. Це мало результат – кожного дня люди отримували конверти з теплими словами, які підбадьорювали і давали сили жити.

Щоб оживити молитовне життя вірян, Патріарх Ілля запропонував чин семиразової молитви впродовж дня. Тепер багато православних грузин дотримуються цього простого правила. Одного разу, коли Патріарх Ілля після зустрічі з Вселенським Патріархом у Константинополі повертався через Туреччину до Грузії, він зустрічався з грузинами, що живуть на території Туреччини. Один з грузинів спитав: “Святіший, от ми віруємо, що християнство – це істинна віра та найбільш духовний спосіб життя. Чому ж мусульмани моляться п’ять разів на день, а ми – тільки вранці та ввечері? Патріарх замислився. Роздумуючи над цим, він звернув увагу на рядок 118-го псалма: “Сім разів на день прославляю Тебе за суди правди Твоєї”. Але ж у християнській літургійній традиції, особливо у монастирях, теж існує практика молитви кілька разів на добу, крім ранку та вечора! Тоді Патріарх вирішив: нехай не всі віряни можуть ходити кожного дня до церкви на ранню і вечірню, але ми можемо сім разів на день молитися короткими молитвами. Він обрав сім найбільш красивих і важливих псалмів та благословив читати їх по одному кожні три години, починаючи з шостої ранку. Тобто, о шостій і дев’ятій ранку, опівдні, о третій і шостій дня, о дев’ятій вечора та опівночі. І до цих псалмів ще додається молитва за Грузію. Правило Патріарха було видано у вигляді книжечки. Православні грузини полюбили це молитовне правило і по всій країні тепер поширено цей прекрасний звичай семиразової молитви.

Зазначимо, що Блаженніший Митрополит Володимир був знайомий з Патріархом Ілією ще з часів навчання останнього у Московській духовній академії (1950-ті роки). Ієрархи завжди підтримували дружні стосунки. Наприклад, у 1980-х роках архіпастирі протягом місяця перебували у Індії, де подорожуючи містами та селами, знайомилися з місцевими пам’ятниками. Про дружні взаємини свідчать й візити Першоієрархів та спільні богослужіння на українській та грузинській землях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *