Божественна літургія у неділю після Богоявлення, про Закхея

Сьогодні, 21 січня, у неділю після Богоявлення, Божественну літургію в нашому соборі очолив благочинний храму протоієрей Валерій Кравець. За службою цього дня читали розповідь євангеліста Луки про зустріч Ісуса і начальника митарів Закхея. Це відбулося в Єрихоні – найдавнішому і найнижчому місті на Землі, яке існує і зараз. Зустріч з Ісусом стала причиною того, що Закхей прийняв рішення змінити спосіб життя, замість звички до гріха обрав чесність. Це євангельське читання звучить в храмах за чотири тижні до початку Великого посту. Проповідь на Апостол сьогодні казав протодиякон Іван Гичун, по Євангелію проповідував протоієрей Віталій Машинський.

Давид Попіашвілі. Ісус і Закхей

Зустріч Ісуса Христа із Закхеєм в Єрихоні. Картина Давида Попіашвілі

За сприяння голови Парафіяльної ради собору Ігоря Лисова Божественна літургія транслювалася наживо на нашому сайті та – в останній раз – на національному телеканалі “Перший Крим”. Отець Валерій оголосив парафіянам про те, що через зміни в концепції мовлення телеканалу надалі прямі трансляції з нашого собору можна буде переглядати тільки на нашому сайті, а також на каналі Спасо-Преображенського собору в YouTube.

(Відео буде доступне для перегляду після обробки на сервері)

Проповідь протодиякона Івана Гичуна на Апостольське читання

Щойно ми вислухали уривок з Першого послання апостола Павла до Тимофія. Загалом апостол написав два послання до Тимофія. І обидва вони належать до так званих пастирських послань.

Що ж ми знаємо про Тимофія? Передусім те, що він був учнем і вірним супутником ап. Павла у багатьох його подорожах. Досить тривалий час вони були знайомі, і не просто знайомі, а дійсно близькі по духу друзі, і тому не дивно, що під час однієї зі своїх подорожей, перебуваючи в місті Ефес, ап. Павло вирішує залишити Тимофія там в якості єпископа. Знаючи його як людину побожну, тим не менше, ап. Павло розуміє, що учень його ще досить молодий, недосвідчений і, зрозуміло, може припуститись якихось помилок. Тому, аби дати урок своєму улюбленому учню й надихнути на ще більшу працю, апостол і пише цей лист.

І сьогоднішній наш уривок, дорогі браття й сестри – коротка відповідь на те, яким має бути пресвітер, якими якостями він має володіти. Тут сама суть всіх пастирських послань апостола Павла.

Зрозуміло, що щоденне читання Святого Письма, приклад в житті та вірі, моральна чистота – це те, без чого неможливе гідне пастирство. Це дійсно невід’ємна його частина. Але ж всі ці якості, як ми знаємо, мають бути притаманні кожному християнину, всім нам. А в чому ж тоді різниця? Різниця тут лиш у відповідальностях.

Якщо мирянин відповідальний перед Богом лиш за себе, то священник – не лише за себе особисто, а й всю свою паству. Проте всі ми разом, і священнослужителі, і миряни можемо надихатись прикладом святих, досвідом їх віри, любові до Бога й ближніх. Кожен з нас може черпати корисне для себе, вивчаючи Святе Письмо, кожен може брати приклад з людей вже воцерковлених. Та для наших нецерковних знайомих і друзів, позбавлених всього цього, тільки ми можемо бути тими, хто справді позитивно впливає на них й врешті-решт може привести їх до Бога. Адже, звертаючи увагу на наші слова і вчинки, вони без сумніву роблять для себе висновок, чи хочуть вони жити так, як живемо ми. Проповідує завжди життям своїм і священник, і всі ми, кожен з нас.

Отже, дорогі браття й сестри, як бачимо, всі ці настанови ап. Павла є корисними не тільки для священників, але й для всіх нас і навіть наших нецерковних друзів. І тут вже тільки від нас залежатиме результат, бо перш ніж вчити когось маємо змінитись ми самі. Амінь.

Читання Євангелія

Анафора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *