Божественна літургія у неділю 14 січня, на Обрізання Господнє і святителя Василія Великого

На восьмий день від Різдва Христового, 1/14 січня Православна Церква святкує Обрізання Господнє та пам’ять святителя Василія Великого. За законом Мойсеєвим, відповідно до Завіту, який уклав Бог з Авраамом, у народі Ізраїлевому кожне немовля чоловічої статі мало бути обрізане на восьмий день, і цього ж дня немовляті давали ім’я. Тож, сьогодні згадуємо про те, як новонароджений Син Божий підкорився Закону та отримав людське ім’я Ісус. Значення цього імені – “Бог спасає” – стане зрозуміло вже після Голгофи… Святитель Василій Великий, пам’ять якого теж відзначаємо сьогодні, був архієпископом Кесарії Кападокійської у другій половині IV століття. Це один з найталановитіших християнських богословів, що багато потрудився для роз’яснення віри у Пресвяту Трійцю, уклав перші правила чернечного життя тощо. Літургія святителя Василія є у церковному вжитку до сьогодні.

Сьогодні, у неділю 14 січня, Божественну літургію у нашому соборі очолив благочинний протоієрей Валерій Кравець, а всеношну напередодні – митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр у співслужінні кліриків храму та спільно з вірним народом Божим. Проповідь після Апостольського читання читав протодиякон Сава Заріцький, проповідь після Євангелія сказав протоієрей Василій Сабанюк. За богослужінням також підносили Богові подяку за рік, що минув, та просили благословення і миру Україні на рік прийдешній. Отець Валерій і клірики собору привітали нашого священика отця Василія Сабанюка з днем Ангела. Після літургії діти з недільної школи привітали парафіян зі святами.

За підтримки голови Парафіяльної ради собору Ігоря Лисова богослужіння транслювалося наживо на нашому сайті та на національному телеканалі “Перший Ukraine”. Сьогодні також вперше богослужіння транслювалося і на нашому YouTube-каналі.

(Відео буде доступне для перегляду після обробки на сервері)

Проповідь протодиякона Сави Заріцького на Апостольське читання

Зі святом дорогі отці, брати та сестри!

«Браття, такий нам потрібен архієрей», – саме цей уривок з Послання апостола Павла до Євреїв ми чуємо у храмі щоразу у дні вшанування пам’яті святителів. А саме сьогодні – з нагоди дня пам’яті святителя Василія Великого. Уважно вслухаючись у слова Святого Письма, що читаються за богослужінням, деякі з них ми чуємо частіше інших. А навіщо? Саме у цих уривках міститься те найважливіше, що ми маємо чітко засвоїти.

Сьогоднішнє апостольське читання Блаженний Феофілакт Болгарський трактує так: апостол писав не про пастиря-людину, а про Архіпастиря Небесного.

Саме такого Архіпастиря, який описаний у Святому Письмі, усі ми маємо у особі Спасителя – Того, Хто Самого Себе приніс у жертву заради прощення наших гріхів. Високі вимоги висуває суспільство і до сьогоднішніх, сучасних пастирів – єпископів, пресвітерів, дияконів. Кожен перехожий, не вагаючись, перелічить, яким має бути священнослужитель. І відкривати заради цього послання апостола Павла стане далеко не кожен. Та чи заради прискіпливого перебирання недосконалих кандидатур Спаситель започаткував Церкву і сам інститут священства? Ні, не для цього, а для отримання через них благодаті Святого Духа, яка діє завдяки апостольському наступництву і була дарована самим Спасителем. Слова апостола — насамперед, нагадування для духовенства, яким воно має бути з одного боку, але з іншого, тут перелічені саме ті риси, з яких кожен із нас має брати приклад. Тож не забуваймо прагнути до кращого, а не шукати недоліки.

Амінь!

Проповідь протоієрея Василія Сабанюка на Євангельське читання

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри, сьогодні наша Свята Православна Церква святкує Обрізання Господнє, пам’ять свт. Василія Великого і новий рік за старим стилем, по Юліанському календарю, за яким на даний момент живе наша Церква.

На восьмий день після Свого народження Господь наш Ісус Христос, за старозавітним законом, був обрізаний, в знак Завіту Бога з праотцем Авраамом і його нащадками. При здійсненні цього обряду Божественному Немовляті було дано Ім’я Ісус, сповіщене Архангелом Гавриїлом ще в день Благовіщення Пресвятій Діві Марії. В Новому Завіті обряд обрізання поступився місцем таїнству Хрещення, прообразом якого він був.
Сьогодні Законодавець стає виконавцем закону, щоб навчити нас жити по заповідям і законам. Син Божий робиться Людиною заради людини і являє себе підзаконним Немовлям, щоб присоромити людину, преступаючу закон.

У всьому творінні від початку встановлений досконалий Божественний порядок.

У Святому Письмі сказано, що Бог, створюючи світ, влаштував його мудро і розташував все в ньому «мірою, числом і вагою». Це означає, що все, що було створене Творцем, розумно розташовано і впорядковано.
Це стосується і часу, який був мудро від початку організований. Як відомо, земний час розділяється на дні, тижні, місяці, роки, століття і тисячоліття. Завдяки цьому він не є якимось безформним і не важливим, але може бути нами осмисленим.

Оскільки сьогоднішній день є початком нового року, то в цей день слід вмістити в наші душі такі думки, почуття і розташування, які могли б, гідно християнина, керувати всіма нашими справами протягом всього наступного року.

Таких якостей ми досягнемо тільки тоді, коли зрозуміємо, що є для нас новий рік в духовному плані.
За словами світлої пам’яті Блаженнішого митрополита Володимира, «Новий рік — це дар Божий, дар Його любові і милосердя». Господь дає нам новий рік чистим і незаплямованим. Яким буде цей час, знає тільки Господь, але і від нас залежить теж, яким він буде. Скільки добра ми зробимо, стільки і самі отримаємо. А якщо ми будемо робити зло, то стільки ж зла нам і повернеться.

«Шукайте перш за все Царства Божого і правди Його, – говорить Господь, а все інше прибавиться вам» (Мф. 6:33).

Під цими словами мається на увазі і їжа, і одяг, і все що необхідне людині для її земного життя.

Дорогі браття і сестри, Господь має бути на першому плані у нашому житті.

«Якщо у нас так і є, ми маємо це оновити, – говорить св. Феофан Затворник, а якщо ні, то ми маємо так зробити, і тоді буде у нас справді новий рік і нове життя».

Потрібно відкинути всі колишні гріховні звички, відсікти свої похоті та пристрасті і максимально віддатися справі духовного вдосконалення.

Така переміна нашого життя має бути, по Апостолу, обрізанням серця, про яке нагадує і до якого спонукає нас сьогоднішнє святкування Обрізання Господнього, і приклад якого представляє в своїй особі вселенський учитель і святитель Василій Великий.

Внутрішнє оновлення наше, через обрізання серця, має бути на першому плані в нашій свідомості. Господь обов’язково допоможе нам у наших добрих зусиллях і намірах. Господь допоможе нам, якщо ми того бажатимемо, якщо ми захочемо у новому році почати нове життя.

Для цього Він і називає свою заповідь — новою: «любити один одного, як Я полюбив вас» (Ін. 13:34). «Бог так полюбив світ, що віддав Сина Свого Єдинородного на смерть, щоб кожен із нас не загинув, але мав життя вічне» (Ін. 3:16).

Будемо молитися, браття і сестри, Богу, в руці якого містяться години і роки нашого земного буття, щоб Він послав всім нам небесне благословення, щоб Він благословив нашу Церкву і Батьківщину миром і благополуччям, а кожному з нас допоміг почати в новому році, поки ще не пізно, нове, благочестиве життя. Амінь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *