Колокольні дзвони корисні та цілительні для всіх

Osvjawenie_Kresta_9Віднедавна дзвони Спасо-Преображенського собору ожили та преобразились: дивовижний благовіст над Ліко-градом та Теремками розносить відомий київський дзвонар Павло Лашкевич. Дзвін наживо у виконанні майстра відрізняється чистотою, багатством тембру та гучністю. Живий дзвін тепер лунає із соборної дзвіниці кожної неділі та на великі церковні свята, а також напередодні – перед урочистими вечірніми богослужіннями.

Дзвони – ознака християнської віри

Церковні дзвони кличуть людину на богослужіння, нагадують про Бога і важливість молитви. Почувши церковний дзвін, християни хрестяться і знімають шапку. Церковний дзвін утішає людину і спонукає до молитви, а ще, кажуть, має цілющі властивості бо зцілює душу і тіло, й освячує повітря.

Голос дзвонів – то є голос Божої ласки, що кличе людину до преображення життя та спасіння. Колокол нагадує, що покликання людини – творити добрі діла та прославляти Отця небесного.

Церковні дзвони сповіщають і радість, і смуток. Поодинокі удари є орієнтиром для заблукалого, частими ударами дзвонів сповіщали про стихійні лиха чи війну, трикратні урочисті дзвони – це ознака перемоги. Сумують дзвони за душею померлого. А ось дзвін в усі дзвони називають найвеличнішим – красним. Такі дзвони є справжньою прикрасою християнського богослужіння.

Церковного дзвону, кажуть, боїться нечиста сила. Боялись і більшовики-комуністи у радянський час. Після Жовтневої революції дзвонами торгували, їх переплавляли, розбивали. Дзвонарі кажуть, що дзвони пробуджують совість, тож чи не тому комуністи усіма силами руйнували їх?

Osvjawenie_Kresta_7

Цілюща сила дзвонів

«Пам’ятаю, раз до мене на дзвіницю прийшов старик. Сказав, що у нього якийсь недуг. Після цих слів він уперся лисиною в дзвін, щоб вибрація проходила через усе його тіло. Так він ходив кілька тижнів і повністю одужав від своєї хворості», – розповідає засновник і художній керівник ансамблю дзвонарної музики «Київські дзвонарі» Георгій Черненко – майстер, що налаштовував дзвони карильйону Спасо-Преображенського собору.

«Церковний дзвін має унікальну здатність зцілювати, – розповідав під час будівництва дзвіниці Валерій Куделя, генеральний директор ТОВ «ТМО «Ліко-Холдінг» (Царство небесне цій світлій людині!). – Це доведено фізиками, які встановили, що дзвін є потужним генератором енергії, а частота його вібрації відповідає частоті діяльності живої клітини». Так, під час звучання дзвін випромінює величезну кількість резонансних ультразвукових хвиль. Ті, в свою чергу, проникають у внутрішню структуру людського організму і очищують його.

Про великі цілющі властивості дзвонів знає і Павло Лашкевич, який з 1997 року дзвонить на Великій Лаврський дзвіниці в Києві. Спеціально на дзвіницю приходять парафіяни, щоб постояти під дзвоном і послухали його дзвін.

“Дзвони зцілюють”, – впевнено свідчить дзвонар. У житті Павла був період, коли він не бив у дзвони. За його словами, той місяць він прохворів. А коли повернувся на дзвіницю, усі недуги відійшли. Голос дзвонів заспокоює, людина позбавляється почуття страху, нервозності, говорить дзвонар, проте найважливіше – дзвін наближує людину до Бога.

«Ви відчуваєте звуки. Мені здавалося, що глухі люди відчують усім тілом ці вібрації. Я хотів, щоб вони сюди приходили, просили зцілення, можливо, комусь Господь би подарував слух. Але за усі роки, скільки я тут дзвоню, були одиниці… На жаль. А ось приходять сліпі, невіруючі, які шукають Бога і віри, хочуть зцілитись духовно. Приходять хворі. Дзвін завжди був ознакою християнської віри», – каже дзвонар.

Гімн України на карильйоні

Карильйон Спасо-Преображенського собору поєднаний із механізмом годинника. Синхронізація точного часу відбувається за допомогою супутникових даних. Кожного дня опівдні дзвони грають мелодію Гімну України, і потім – 12 ударів у великий дзвін.

Архітектурна та культурна перлина Києва

“На базі дзвіниці можна влаштовувати музичні вечори, концерти, фестивалі, під час яких свою майстерність зможуть демонструвати дзвонарі з усього світу”, – говорить ктитор собору Ігор Лисов, автор ідеї карильйону Спасо-Преображенського собору.

Високо оцінюють якість дзвонів Спасо-Преображенського собору експерти – дзвонарі-майстри Георгій Черненко та Павло Лашкевич. Кожен із 56 дзвонів карильойну – від великого вагою півтори тони до найменшого – створені так, що грають чисту ноту. Дзвони було відлито на одній із старовинних майстерень Голандії, де традиції лиття дзвонів вдосконалюються віками. До сплаву додатно монети, передані ктитором, духовенством і парафіянами собору. Від Блаженнішого Митрополита Володимира настоятель собору владика Олександр (Драбинко) поклав у сплав золотий червонець. Освячував дзвіницю та дзвони блаженноспочилий Митрополит Володимир.

Традицію замовляти дзвони у фламандських майстрів започаткував ще Петро Перший. До речі, відомий вираз «малиновий дзвін» – значить, з міста Малина, що у Бельгії. Саме тут ще в сімнадцятому столітті виник європейський центр дзвінолиття. Традиції та уміння малинських майстрів сучасні фламандці підтримують і примножують.

«У нас, на жаль, втрачена школа дзвонарства, лише одиниці людей є справжніми майстрами. Зла людина не може розносити чистий голос дзвонів», – зауважує дзвонар Павло.

Кажуть, що без руху дзвін може “прожити” не більше ста років. Тоді він “глухне”, починає тріскатись і, врешті-решт, руйнується. Києву потрібно повернути первозданну духовну славу, щоб він був як тоді, у сиву давнину, коли під час свят та недільних служб багатоголосе калатання дзвонів лунало над Дніпром.

“Щедрик” на карильоні

Мелодія найвідомішої української щедрівки у виконанні заслуженого артиста України Георгія Черненка на карильйоні дзвіниці Спасо-Преображенського собору також пов’язана із годинником. Ця мелодія грає щодня перед 21 годиною вечора.

У статті використані матеріали: Рідне місто моє, Радіо Свобода, Ua-reporterkp.ua.

One thought on “Колокольні дзвони корисні та цілительні для всіх

  1. Любіть звонарі! Допоможіть Україні в час небезпеки коронавіруса!!! Очистіть звуками звону не тільки повітря, тіла але й душі. З Богом!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *