14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці

Православні християни святкують 14 жовтня Покрову Божої Матері. Свято, встановлене Константинопольською церквою, після Хрещення Русі стало одним з найшановніших у слов’ян. Для нашої громади це особливий день: рік тому до цього свята було приурочене освячення Спасо-Преображенського собору, яке провів Блаженніший Митрополит Володимир.

Богослужіння:

13 жовтня, 17:00 – святкова всеношна;

14 жовтня, 8:00 – молебень з акафістом Покрову Пресвятої Богородиці;
9:00 – Божественна літургія.

На початку Х століття Візантійська імперія потерпала від війн із сарацинами та північними племенами язичників-слов’ян. Під час штурму Константинополю 910 року столицю оточили хмари ворогів. Сподіваючись лише на небесну допомогу, ромеї зібралися у Влахернському храмі, де зберігалися ризи Пресвятої Богородиці. Під час всеношної над віруючими з’явилася Божа Матір із сонмом ангелів. Пречиста Діва довго молилася, а потім, знявши з голови свій омофор, покрила ним присутніх у храмі. Видіння бачили лише двоє людей: юродивий Андрій та його учень Єпіфаній, майбутній Константинопольський патріарх. Заступництво Богоматері допомогло мешканцям Царгорода подолати варварів.

Перший храм на честь Покрови Божої Матері на Русі був зведений за часів Андрія Боголюбського в середині ХІІ століття. Це відома церква Покрова на Нерлі, пам’ятка світового мистецтва. З цього часу на Русі почалося особливе шанування Покрови Богородиці, набагато урочистіше, ніж у греків.

Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови. Саме на Покрову Божа Матір видимим чином явила свою допомогу козакам, які захищали Азовську фортецю від турків. Тому в нашій країні цього дня відзначають День українського козацтва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *