Молебень за довкілля

Текст молебня перекладено та адаптовано Українським літургійним товариством, 2019.

Диякон: Благослови, владико.

Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Якщо служиться окремо, а не після літургії чи іншого богослужіння: Трисвяте по Отче наш.

Мирна ектенія

Додаються наступні прохання:

Щоб любити нам усе видиме створіння, до якого ми й самі належимо, і дбайливо піклуватися про нього, Господу помолімось.

Щоб нам припинити бездумне використання, що забруднює землю, повітря і води, та породжує хвороби й глобальне потепління, Господу помолімось.  

Щоб спромогтися зберегти все багатство природного розмаїття, захищаючи вразливі види від вимирання, Господу помолімось.

Щоб припинити плюндрувати й забруднювати землю, покласти край необачному вирубуванню лісів, знищенню природних середовищ та виснаженню невідновлюваних надр землі, Господу помолімось.

Щоб ми могли подолати жорстоке утримання худоби і всяку лютість щодо тварин, Господу помолімось. 

Щоб навчитися поважати працю і працівників, і гідну плату їм віддавати, без обману, не підштовхуючи ближніх до зловживань багатствами довкілля, Господу помолімось.

Щоби справедливо розподіляти блага земні межи всіма народами, радіючи у єдності людського роду і спорідненості нашій з усім створінням, Господу помолімось.

Щоб розпізнавати присутність Духа Святого у всіх створіннях, відновлених у особі Христа, Спаса усього живого, Господу помолімось. 

Щоб ми й усе довкілля без всякої шкоди збереглися заступництвом святих ангелів, Господу помолімось.

Щоб прагнути нам до чистого й безгрішного життя і залишити по собі добрий слід і надбання на землі, Господу помолімось.

Щоб Господь явив нас Своїм царственним священством, яке завжди приносить Йому в благодарінні себе самих і все Ним створене, Господу помолімось.

Заступи, спаси, помилуй і проч.

Бог Господь і тропарі

Диякон: Бог Господь і явився нам…

Тропар Індикту, глас 2

Всього світу Сотворителю, / що часи і роки в Своїй владі тримаєш, / благослови ввесь рік ласкою Твоєю, Господи, / охороняючи в Твоїм спокої Церкву нашу святу і всіх вірних її, / молитвами Богородиці, і спаси нас.

Тропар за довкілля, глас 4

Господи і Спасе,/ що словом, як Бог, усе привів у буття,/ закони єства встановив/ і безпомильно керуєш усім на славу Твою,/ молитвами Богородиці,/ всі стихії, що тримають світ наш вкупі,/ цілі й неушкоджені збережи // і спаси увесь всесвіт.     

Парамії

З книги Буття читання (1:27–30):

І створив Бог Людину за образом Своїм, за образом Божим створив її; чоловіка і жінку створив їх. І благословив їх Бог, і сказав їм Бог: плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і володійте нею, і владарюйте над рибами морськими [і над звірами,] і над птахами небесними, [і над усякою худобою, і над усією землею,] і над усякою твариною, що плазує по землі. І сказав Бог: ось, Я дав вам усяку траву, що сіє насіння, яка є на всій землі, і всяке дерево, яке має плід, що сіє насіння; — вам це буде в їжу;  а всім звірам земним, і всім птахам небесним, і всякому [плазуну,] на землі, в якому душа жива, дав Я всю зелень трав’яну в їжу. І стало так.

З книги Буття читання (9:8–11):

І сказав Бог Ною і синам його з ним: 9 ось, Я укладу завіт Мій з вами і з нащадками вашими після вас, 10 і з усякою душею живою, що з вами, із птахами і з худобою, і з усіма звірами земними, які у вас, з усіма, що вийшли з ковчега, з усіма тваринами земними; 11 укладу завіт Мій з вами, що не буде більше знищена всяка плоть водами потопу, і не буде вже потопу на спустошення землі.

З книги Чисел читання (22:21–35):

Валаам встав уранці, осідлав ослицю свою і пішов із князями моавитськими. І запалав гнів Божий за те, що він пішов, і став ангел Господній на дорозі, щоб перешкодити йому. Він їхав на ослиці своїй і з ним двоє слуг його. І побачила ослиця ангела Господнього, що стоїть на дорозі з оголеним мечем у руці, і звернула ослиця з дороги, і пішла на поле; а Валаам став бити ослицю, щоб повернути її на дорогу. І став ангел Господній на вузькій дорозі, між виноградниками, де з одного боку стіна і з другого боку стіна. Ослиця, побачивши ангела Господнього, притулилася до стіни і притиснула ногу Валаама до стіни; і він знову став бити її. Ангел Господній знову перейшов і став у вузькому місці, де нікуди звернути, ні праворуч, ні ліворуч. Ослиця, побачивши ангела Господнього, лягла під Валаамом. І запалав гнів Валаама, і став він бити ослицю палицею. І відкрив Господь уста ослиці, і вона сказала Валааму: що я тобі зробила, що ти б’єш мене ось уже третій раз? Валаам сказав ослиці: за те, що ти наглумилася з мене; якби у мене був у руці меч, то я зараз же убив би тебе. Ослиця ж сказала Валааму: чи не я твоя ослиця, на якій ти їздив спочатку до цього дня чи мала я звичку так поводитися з тобою? Він сказав: ні. І відкрив Господь очі Валааму, і побачив він ангела Господнього, що стоїть на дорозі з оголеним мечем у руці, і схилився, і впав на лице своє. І сказав йому ангел Господній: за що ти бив ослицю твою ось уже три рази? Я вийшов, щоб перешкодити [тобі], тому що шлях [твій] неправий переді Мною; і ослиця, побачивши Мене, звернула від Мене ось уже тричі; якби вона не звернула від Мене, то Я убив би тебе, а її залишив би живою. І сказав Валаам ангелові Господньому: згрішив я, тому що не знав, що Ти стоїш проти мене на дорозі; отже, якщо це неприємно в очах Твоїх, то я повернусь. І сказав ангел Господній Валааму: піди з людьми цими, тільки говори те, що Я буду говорити тобі. І пішов Валаам із князями Валаковими.

Апостол і Євангеліє

Прокимен, глас 2:

Нехай веселяться небеса і нехай радіє вся земля; / хай шумить море і все, що наповнює його (Пс. 95:11–12)

Стих: Нехай радіють поля і все, що на них, і нехай веселяться всі дерева в лісах перед лицем Господа.

До Римлян послання святого апостола Павла читання (Рим. 8:18–30):

Браття, гадаю, що нинiшнi тимчасовi страждання нiчого не вартi порiвняно з тiєю славою, яка вiдкриється в нас. Бо створiння з надiєю чекає з’явлення синiв Божих, тому що створiння пiдкорилося суєтi не добровiльно, а з волi того, хто його пiдкорив, у надiї, що й саме створiння буде визволене вiд рабства зотлiння на свободу слави дiтей Божих. Бо знаємо, що всi iстоти разом стогнуть i мучаться донинi; i не тiльки вони, але й ми самi, маючи початок Духа, i ми самi в собi стогнемо, чекаючи усиновлення, вiдкуплення тiла нашого. Бо ми спаслися в надiї. Hадiя ж, коли бачить, не є надiєю; бо коли хто бачить, то чого йому i надiятися? Але, коли надiємось на те, чого не бачимо, тодi чекаємо в терпiннi. Також i Дух пiдкрiплює нас у немочах наших: бо ми не знаємо‚ про що молитися‚ як належить, але Сам Дух просить за нас зiтханнями невимовними. А Той, Хто випробовує серця, знає, яка думка в Духа, тому що Вiн заступається за святих iз волi Божої. До того знаємо, що тим, якi люблять Бога, покликаним з Його волi, усе сприяє для добра. Бо кого Вiн передбачив, тим i наперед визначив бути подiбними до образу Сина Свого, щоб Вiн був первородним мiж багатьма браттями. А кого Вiн наперед визначив, тих i покликав; а кого покликав, тих i виправдав; а кого виправдав, тих i прославив.

Алилуя, глас той самий:

Благословіть, усі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте Його повіки.

Нехай благословляє земля Господа, нехай оспівує і прославляє Його повіки.

 

Від Луки святого Євангелія читання (Лк. 12:6, 24–28):

Чи не п’ять малих птахів продаються за два асарія? І жоден з них не забутий Богом. Погляньте на воронів: вони не сіють, не жнуть; у них немає ні комор, ні житниць, і Бог годує їх; наскільки ж ви кращі за птахів! Та й хто з вас, піклуючись, може додати собі зросту хоч на один лікоть? Отже, якщо і найменшого зробити не можете, чого піклуєтесь про інше? Погляньте на лілеї, як вони ростуть: не трудяться, не прядуть. Кажу ж вам, що й Соломон у всій славі своїй не одягався так, як одна з них. Коли ж траву на полі, яка сьогодні є, а завтра буде кинута у піч, Бог так одягає, то наскільки краще вас, маловіри!

На потрійній ектенії

Додається прохання:

Ще молимось, щоб прагнули ми правдивого священства і домоврядування у всесвіті з усім, що наповнює його. 

Виголос: Почуй нас, Боже, Спасителю наш…

Молитва за довкілля

Священик: Змилуйся, премилосердний Господи, над нами, грішниками, що бездумно марнуємо даровані нам блага земного дому нашого, у якому подорожуємо, всіляко скривджуючи ближніх і шкодячи творінням Твоїм, що на землі, у водах і в повітрі. З глибокої пітьми гріха й невігластва виведи нас, Господи, даруй нам бути правдивими дітьми Твоїми, нехай станемо знаряддями Твоїми для спасіння усього створеного, Страстями й Воскресінням Господа і Спаса нашого Ісуса Христа. Молимо Тебе, Людинолюбче, вислухай ці благання чад Твоїх за наше довкілля, бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.      

Люди: Амінь.

Відпуст

Священник: Христос істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, преподобних і богоносних отців і матерів наших, праведного Ноя, пророка Іллі, преподобних Кутберта Ліндісфарнського, Антонія, Феодосія і Прохора Лободника, чудотворців Печерських, Йова та Феодосія Манявських, Ніла Сорського, Серафима Саровськаго, Паїсія Святогорця (і місцешанованих святих за побажанням настоятеля) і всіх святих заступників довкілля, помилує і спасе нас, як благий і людинолюбний.

Люди: Амінь.