Таїнство Хрещення

Що таке Хрещення?

Хрещення – це таїнство входження до Церкви та народження для вічного життя у Царстві Божому. “Хто не народиться від води і Духа, не може увійти в Царство Боже”, – каже Ісус Христос у Євангелії (від Іоанна, 3:5). В посланні апостола Павла до Римлян хрещення називається співучастю у смерті та Воскресінні Сина Божого. В таїнстві Хрещення прощаються всі скоєні до того гріхи, а охрещувана людина дає обіцянку жити надалі за заповідями Божими.

11707803_1054575964567319_7930151529647977575_n

Чин хрещення відправляється через триразове занурення охрещуваного у воду в ім’я Отця, Сина і Святого Духа.

Що потрібно для хрещення?

Передусім – віра. Це найголовніша умова. Без віри неможливо приймати жодне церковне таїнство. Доросла людина має вірувати так, як вірує Православна Християнська Церква, свідомо читати Символ віри (його можна знайти у будь-якому молитовнику), всіма силами намагатися дотримуватися заповідей Божих та євангельського способу життя.

Православна Церква хрестить не тільки дорослих, але й малих дітей та немовлят. Умовою для хрещення немовлят є віра їхніх батьків, які мають бути православними християнами. Також під час хрещення немовля християнську віру засвідчують хресні батьки, які мають бути православними християнами. Тож, для хрещення дітей потрібні хресні батьки. Для хрещення дорослої людини хресні батьки не обов’язкові.

11137169_1054575994567316_340778086255873239_n

З матеріальних речей для хрестин треба мати із собою:

1) натільний хрестик (може бути з будь-якого матеріалу);

2) білу пелену (так звану “крижму”) для дітей, а для дорослих – світлий святковий одяг та полотенце. Вода для хрещення підігрівається, храм опалюється, але у холодну пору року візьміть з собою ще щось додаткове, щоб загорнути дитину.

3) для пожертви на храм просимо принести пляшку вина – воно буде використано для причастя. Це має бути кагор належної якості, бо ним причащають і дітей.

Дорослі люди, а також діти від семи років, які бажають прийняти Хрещення, а також хресні батьки дитини обов’язково мають прийти завчасно на бесіду. Хресним батькам потрібно також завчасно (за тиждень, два чи принаймні впродовж місяця перед хрестинами) прийти на сповідь та причаститися.

Бесіди перед хрещенням для охрещуваних та для хресних батьків проводяться в нашому храмі щосуботи о 10:30. 

Як обрати ім’я для хрещення?

Якщо ви вже обрали ім’я для своєї дитини, то обирати інше для хрещення не потрібно, за винятком, коли це ім’я відсутнє у переліку церковних імен. У такому випадку церковне ім’я обирається або співзвучно із світським ім’ям (так, Лесю зазвичай хрестять як Олександру, Лілію – як Лію), або відповідно до дня, коли народилася дитина (дивляться, пам’ять яких святих припажає у церковному календарі на день народження дитини або на наступні дні до восьмого включно), або за бажанням батьків. Священик може запропонувати батькам церковне ім’я, але він в жодному разі не має право нав’язувати свій варіант: ім’я має бути погоджене з батьками.

Як обирати хресних батьків?

Восприємники (хресні батьки) з’явилися в Церкві з практики хрещення дорослих, і вже потім їх стали брати при хрещенні дітей. Людина, що бажала приєднатися до Церкви, повинна була прийти до єпископа чи священика через посередництво якогось члена Церкви, котрий ручався за нього. Головна роль такого поручителя полягала в керуванні життям того, хто готувався до хрещення. Він мав навчити свого хрещеного основам православної віри та благочестя.

При хрещенні дітей функції восприємників зазнали зміни. Тепер їх роль не закінчувалась, а тільки починалась з прийняття дитини від купелі. Вони свідчили Церкві, що дитина, яку вони восприйняли, буде вихована у християнській вірі. Між дитиною та хресними батьками виникають особливі відношення – духовне споріднення. Треба зазначити, що для хрещення достатньо навіть не пари, а принаймні одного восприємника – хресного батька чи мати, одної статі з дитиною. Хоча, з іншого боку, хресних батьків може бути і дві, і навіть декілька пар.

Отже, хресні батьки дають обіцянку Церкві про прийнятих дітей. Церква покладає на них обов’язок виховання дітей у православній вірі. Щоб ця обіцянка була дійсною, необхідно, щоб вони відповідали деяким вимогам. Зрозуміло, що хресними батьками можуть бути лише особи, що належать до Православної Церкви, та не просто формально належать, тобто не ті, що відвідують храм Божий лише кілька разів на рік – на Пасху, Різдво і т. п.,- але ті, котрі регулярно сповідаються та причащаються. Справжня християнська віра неможлива без регулярної молитви та спілкування з Богом у таїнстві Причастя Його Тіла та Крови. Ті, хто не мають такої віри, – що можуть передати своїм хрещеним?

Хресні батьки мають бути повнолітні, щоб усвідомлювати всю відповідальність, яку вони на себе приймають. Як правило, Церква дозволяє бути хресними батьками з 15 років для восприємника та з 13-ти для восприємниці.

Хресні батьки мають знати головні істини православної віри. Як скорботно буває для священика інколи бачити, що хрещені батьки не можуть без помилок прочитати Символ віри, або навіть перехреститися!

В якому віці краще хрестити дитину?

Хрещення може бути прийнято у будь-якому віці. Коли, не дай Бог, є загроза життю дитини, хрестити треба якнайшвидше – для цього можна викликати священика в навіть до лікарні. Зазвичай дитину хрестять після того, як їй сповниться сорок днів – адже тоді мати може увійти до храму та бути присутня при відправі таїнства.

За досвідом священиків, найважчий вік для хрестин – це діти від року до трьох, коли вони вже дуже сильно непокояться перебуванням в незнайомий умовах, на руках у незнайомих людей тощо, але пояснити їм та заспокоїти дуже важко. Так само дуже важко буває умовити дитину в такому віці прийняти перше Причастя. Радимо хрестити дітей раніше.

У які дні краще хрестити?

Хрестити можна у будь-який день року, незалежно від постів та святкових дні. Але візьміть до уваги, що у деякі свята священики бувають особливо навантажені. Крім того, під час посту сімейне святкування має відповідати церковному уставу.

До чого зобов’язує Хрещення?

Під час Хрещення людина, яка приймає таїнство (або хресні батьки, коли хрестять дитину) проголошує, що “вірує Христу як Царю і Богу”. Це означає не тільки визнання Ісуса Богом, а й прийняття Його заповідей основним законом життя. Визнавати буття Боже недостатньо для спасіння. Біси також знають, що Бог є, але їхня воля протилежна волі Божій. Від християнина вимагається довіра Богові та дотримання Його заповідей.

Складові християнського життя:

1) молитва – звернення до Бога розуму і серця, тобто бесіда з Ним;
2) вивчання Слова Божого – Біблії, передусім Євангелія. Слід постійно читати Святе Письмо та розмірковувати над ним, шукаючи в ньому орієнтирів для життя;
3) повсякденне дотримання заповідей Божих та життя відповідно до заклику Ісуса Христа: у любові до ближнього, милосерді, чесності, відповідальності;
4) регулярні сповідь та причастя (принаймні один раз на місяць). Після хрещення дитину також обов’язково треба принести на перше причастя.
Дорослі, що приносять хрестити дітей, та хресні батьки, мають передусім самі жити як християни, та навчати цьому дітей – не тільки словом, а насамперед власним прикладом.

Таїнство Хрещення: 279 коментарів

 1. Дякую вам велике за дуже важливу статтю. Сподіваюсь що з Божою та Вашою поміччю все буде поступово змінюватись у найкращу сторону.

 2. Доброго дня!
  Скажіть, будь-ласка, у Спасо-Преображенському соборі при хрещенні дитину повністю окупанають у купіль? Цікавить теперішня холодна пора року. Дякую

  • Доброго дня, Анно!
   Так, зазвичай дитину при Хрещенні окунають в купіль повністю – бо саме так має відбуватися це Таїнство, коли це можливо. Однак, коли дитина не дуже здорова, чи коли холодно, можна тільки поливати святою водою на голову дитині. В нашому храмі тепло, тож, якщо Ваша дитина здорова, немає підстав турбуватися – краще візьміть щось тепле, щоб загорнути дитину після купілі.
   З повагою,
   священик Андрій

 3. Доброго дня! Моя кума(хрестила двох моїх дітей) запросила мене стати хрещеною у її дитини.Чи можна хрестити дітей одна в одної, якщо вона
  моя кума? Дякую за відповідь, для мене це важливо.

 4. Доброго дня. Мене запросили бути хрещеною дівчинці, але я раніше нікого ще не хрестила. Кажуть що першим хресним має бути хлопчик. Скажіть будь ласка це має якесь значення? Щиро вдячна!

  • Шановна Олено, немає значення, якої статі дитину хрестити першою. Головне – щоб хресні батьки були православними християнами, намагалися жити за заповідями Божими, сповідалися та причащалися, тобто були гарним прикладом християнина для своїх похресників.
   З повагою, священик Андрій

  • Шановний Дмитро, в духовному спорідненні має значення тільки перша ступінь того з батьків, хто однієї статі з дитиною. Хресний батько хлопчика не може стати чоловіком для його матері. Хресна мати дівчинки не може стати дружиною його батька. За прийнятою традицією, хресні батьки однієї дитини не можуть бути чоловіком та дружиною один для одного. Якщо таке питання виникає практично, тобто якщо такий шлюб вже є зареєстрований, то треба звертатися до єпископа з проханням про вирішення цієї ситуації. Тільки єпископ може дозволити вінчання подібного шлюбу.
   З повагою,
   священик Андрій

 5. Доброго дня.

  Підкажіть будь ласка, при хрещенні дитині завжди дають друге ім’я, чи можна хрестити ім’ям яке є у дитини в миру (якщо воно є в святках)?

  • Звісно, пані Аліно, ім’я залишається таким самим, коли воно є у переліку церковних імен.

 6. Доброї години доби.
  Мені випала нагода бути хрещеним батьком дівчинки це для мене вперше, і тому Я помітно нервую… нехочеться щось зіпсувати, або зробити не так як повинно бути.
  Але Я не дуже розуміюсь на обовязках хрещеного батька.
  Підкажіть будь-ласка, яка відповідальність що до обряду лежить саме на мені.
  Про духовний аспект мені більш-менш відомо, але не відмовився б від додаткової інформації.
  Та більш глибше хотілось довідатися про матеріальний аспект ( з точки зору хрещеного батька
  Я знаю що вибір і придбання хрестика маю робити Я, який повинен бути хрестик ? Що до ланцюжка який він повинен бути? чи це повинна бути нитка ?
  Що Я ще повинен придбати?
  p.S Стаття хороша і відкрила мені очі на деякі аспекти і Я їх обовязково врахую. Але все ж хотілося б більше конкретики. Буду вдячний за лінки сайтів, за коментарі.

  • Доброго дня, Олег!
   Хрестик може бути з будь-якого матеріалу (срібло, золото, інший метал чи дерево), це не має значення. На хрестику може бути зображено Розіп’яття. Який ланцюжок чи шнурок – не має принципового значення. Але для зовсім маленької дитини краще шнурок, бо він не буде подразнювати шкіру. Більше Ви нічого не повинні купувати (саме для проведення чину Хрещення).
   З повагою, священик Андрій

 7. Доброго дня! Скажіть будьласка, ми з хлопцем зустрічаємось в майбутньому плануємо одружитись, чи можемо ми бути у однієї дитини хресними батьками, але у в різних парах.

  • Доброго дня! Ви можете бути хресними батьками у різних дітей, але у однієї дитини – ні.

 8. Доброго дня, у мене зник одяг, у якому дитина була одягнена при Хрещенні.
  Дайте, будь-ласка, розяснення, чи несе це важливе навантаження на подальше життя дитини, якщо він попав у “погані, злі” руки. Як потрібно вчинити в такій ситуації?

 9. Доброго дня, скажіть будь ласка що потрібно з боку хрещеної матері? Мені сказали хрестити дитину, але що саме робити я не знаю, можете розкажати всі аспект( матеріальні, духовні)?

  • Шановна Тетяно! Про те, що суттєво потрібне для хрестин, написано у статті, яку Ви прокоментували. До того ж, кожної суботи о 10:30 в нашому храмі проходять бесіди перед Хрещенням для батьків та хресних батьків. Ви можете прийти та поставити усі питання, які Вас цікавлять. Запрошуємо!

 10. Доброго дня, отче Андрію! Дуже корисна інформація викладена у вашій статті. Але у мене є запитання: чи можна хрестити дитину на провідному тижні, а саме, на другий день Пасхи?

  • Доброго дня, Ольга! Вперше чую назву “провідний тиждень”. Насправді – Світлий тиждень. Звичайно, можна. Потрібно тільки записатися у храмі.

  • Доброго дня, Людмило! Вважаю, подарунки – це така річ, яку роблять не тому що повинні, а тому що бажають надати радість людині. Тому це питання в кожній родині можуть вирішити самостійно. З повагою, священик Андрій

 11. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, чи може жінка хрестити дитину, якщо в неї критичні дні?

 12. Доброго дня. Хочу попросити поради. Одна моя хороша знайома зараз вагітна і просить мене стати хрещеним батьком її майбутньої дитини. Я не проти допомагати їй у вихованні дитини чи виконувати інші обов’язки хрещеного, але я не хрещений. Не знаю як сказати про це знайомій, щоб її не образити. І не хочу відмовляти вагітній жінці.

  • Доброго дня, Микола! Треба говорити правду, цим Ви не образите. Якщо Ви віруєте в Господа Бога та в нашого Спасителя Ісуса Христа, то можете прийняти хрещення. Про це треба вам особисто поговорити зі священиком. Якщо віруєте, то треба хреститися! Якщо ж не віруєте, то Ви не образите нікого чесною відповіддю. Господь Бог нехай допоможе Вам! З повагою, священик Андрій.

 13. Доброго дня! Скажіть будь-ласка чи можна хрещеній мамі сповідатися в день хрестин ( хрестини об 11год, а перша служба в Церкві о 8 годині) . Дякую

 14. Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка, чи потрібно майбутнім хрещеним поститись, сповідатись та причащатись? Якщо так, то це треба робити завчасно, чи можна це зробити безпосередньо в той же день перед хрещенням? Дякую за відповідь.

  • Доброго дня, Яно! Так, це бажано зробити або завчасно, або у день хрестин, якщо це зручно для хресних батьків. Але зауважте, що причастя відбувається під час Божественної літургії, а сповідь – перед нею зранку або напередодні на вечірні.

 15. Доброго дня. Скажіть будь ласка, можу я хрестити дитину, якщо я не православної віри?

  • Доброго дня, Наталія. Це може бути дозволено за якихось особливих обставин, але для того, щоб з’ясувати це питання, Вам було б бажано прийти до храму і поспілкуватися особисто зі священиком.

  • Хресні батьки читають Символ віри:

   Вірую в єдиного Бога Отця, вседержителя, творця неба і землі, всього видимого і невидимого.
   І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, єдинородного, від Отця родженого перше всіх віків, — світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, родженого, несотвореного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося.
   У Того, що задля нас, людей, і нашого ради спасіння зійшов з небес, і воплотився від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком.
   І був розіп’ятий за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований, і воскрес у третій день, згідно з Писанням. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І знову прийде зі славою судити живих і мертвих, і царству Його не буде кінця.
   І в Духа Святого, Господа, животворчого, що від Отця виходить, що Йому з Отцем і Сином однакові поклоніння і слава, що говорив через пророків.
   В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву.
   Сповідую одне хрещення на відпущення гріхів.
   Чекаю воскресіння мертвих і життя будучого віку. Амінь.

 16. Доброго дня, Отче! А цю молитву Хресні не читають?
  Вірую, Господи, і ісповідую, що Ти єси воістину Христос, Син Бога живого, що прийшов у світ грішників спасти, з яких перший я.
  Вечері Твоєї тайної днесь, Сину Божий, мене причасника прийми, бо ворогам Твоїм тайни не повім і поцілунку не дам Тобі, як Юда, але, як розбійник сповідаюся Тобі:

  Помяни мене, Господи, коли прийдеш, у царстві Твоїм.
  Помяни мене, Владико, коли прийдеш, у царстві Твоїм.
  Помяни мене, Святий, коли прийдеш, у царстві Твоїм.

  Нехай не на суд і не в осудження буде мені причастя святих Твоїх таїн, Господи, а на зцілення душі і тіла мого і на життя будучого віку. Амінь.

  Боже, милостивий, будь мені грішному.
  Боже, очисти мої гріхи і помилуй мене.
  Без числа нагрішив я, Господи, прости мені.

  • Доброго дня, Марія. Цю молитву (Ви наводите її у трохи незвичній редакції) читають перед причастям Тіла та Крові Христових на літургії. Її читає священик так, щоб усі, хто причащається, могли вголос чи пошепки чи в думках її повторювати. З повагою, священик Андрій

 17. доброго дня, скажіть, будьласка, чи повинні хресні батьки знати молитву вірію на память ?

  • Доброго дня, Віталію! Бажано знати Символ віри напам’ять, але коли хресні батьки не знають, ми даємо читати з тексту. Головне – розуміти, про що йдеться у Символі віри та для того проводиться хрещення. Для цього запрошуємо хресних батьків та батьків дитини на бесіду про Хрещення – кожної суботи о 10:30.

 18. Доброго дня. Скажіть, будь ласка, я хочу дві пари хресних, які в кого ролі. у всіх однакові функції, чи якось розділяється? У такому випадку як проходить хрещення? Чи можна брати за хресних в пару якщо хресний не одружений а хресна одружена? Дякую.

  • Доброго дня, Оксано. Хрещення проходить так само, тільки хресні батьки тримають дитину почергово. Хресні можуть бути одружені чи ні, це не має значення, тільки не між собою. З повагою, священик Андрій.

 19. Доброго вечора, Отче! Скажіть будь-ласка чи можу я христить свою дитину якщо в мого чоловіка(батька дитини) померла двоюрідня баба і ще не минуло сорок днів?

 20. Добрий вечір. Я маю бути в третій парі хресних, а в мене випадає десь 3-4 день менструації. Чи можу бути хресною?

 21. Добрий вечір.Скажіть,будь ласка, а чи можна вагітній жінці хрестити дитя?

 22. Доброго вечора. Моя донька – православна християнка, але вона має багато друзів, які є служителями церкви віри євангельської. Вони дуже надокучливо переконують доньку у тому, що водне хрещення людина має приймати обов”язково у дорослому віці, а те, що її охрестили батьки у дитинстві – не має значення. Допоможіть мені, будь ласка, переконати їх в тому, що Водне хрещення приймається лише один раз у житті, саме словами Святого письма. Поки що я маю лише одне переконання із Символа віри:”Визнаю єдинохрещення на відпущення гріхів”. Дякую. Буду з нетерпінням чекати Вашої відповіді. Лариса.

  • Шановна Ларисо,
   Зі Святого Письма ми знаємо тільки те, що хрещення ніколи не повторювалось. Ніде також не забороняється хрещення дітей. Але саме по собі хрешення не спасає людину, якщо та не живе далі як християнин. Дійсно, слова про одне хрещення маємо у Символі віри. До речі, його вищнають і протестанти. Але у посланні до Римлян ап. Павло порівнює хрещення з смертю та воскресінням. І як один раз можна померти та народитись, так один раз приймаємо й хрещення. Варто було б не зациклюватись на цьому питанні у спілкуванні з ХВЄ, а говорити про життя у Христі.

 23. Доброї ночі! Підкажіть, будь ласка, чи потрібно нести щось із собою в церкву (хліб, хустину, солодощі) при хрещені дитини? Дякую.

  • Христос народився! Шановна Наталія, від батьків чи хресних батьків дитини ми просимо пожертвувати на храм пляшку кагору для служіння літургії – зверніть увагу, що цим вином будуть причащати також ваших діточок, тож воно має бути належної якості (надаємо перевагу кагорам виробників “Масандра” та “Інкерман”, також був непоганий “Бахчисарай”). Хліб чи солодощі можна також принести, але це не обов’язково, на ваш розсуд.

 24. Христос Родився!
  Скажіть будь-ласка,чи можна відмовлятися бути хресною мамою?

  • Шановна Лесю, треба зважити власні можливості та обставини, чи зможете Ви приділяти увагу дитині та бути для неї підтримкою та добрим прикладом християнського життя. Якщо відмовитеся, то чи знайдуть для дитини кращу хресну мати? Можна і відмовитися, якщо на те є об’єктивні причини…

 25. Скажіть ,будь ласка,чи можна матері дитини бути присутньою на хрещені, чи перед цим потрібно пройти якийсь обряд?(дитині3 місяці)

 26. Доброго дня Отче,скажіть будь ласка чи можу я христити дитину,якщо я на передодні не посповідаюся бо я постійно на роботі?

  • Доброго дня, Ірино. Ви можете посповідатися раніше за тиждень, два, чи більше. Будь ласка, приходьте.

 27. Доброго дня. Скажіть, будь ласка, мене христили маленьку в 1973 році. Ніяких документів немає (зараз знаю свідоцтва видают). Батьки давно померли і хрещені батьки теж. На той час ми жили в Росії. Не знаю точно свого ім”я під яким мене христили (мене звати в житті Ярослава). Начебто зі слів родичів мене хрестили як Марія, але ніхто не впевнений і уточнити ніяк. Перехристити другий раз не можна. Зараз для мене це дуже важливо, як бути в таких випадках?

  • Шановна Ярославо,
   Хрещення не можна повторювати. У таких випадках Ви просто сповідуєтеся та причащаєтеся з Вашим іменем, Ярослава – це цілком християнське ім’я. Немає потреби його змінювати на якесь інше. Вашим святим покровителем може бути благовірний князь Ярослав Мудрий. Таке буває, що у жінки святий покровитель – чоловік, як, наприклад, святі мученики чоловіки Інна та Римма. З повагою, священик Андрій.

 28. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, чи можна віддати, віддарувати чи продати одяг, в якому хрестили дитину?

  • Шановна Наталія, цікаво, чому виникає це питання? І ще: невже можна вважати, що з одягом сталося щось магічне? З повагою, священик Андрій.

 29. Доброго дня. Мене запросили буди крещеною, але у мене буде менструація. Підскажіть будь ласка чи можу я хрестити дитину. Дякую.

  • Шановна Ірино, це не є перешкодою для того, щоб бути хрещеною мамою. З повагою, священик Андрій.

   • Доброго вечора. Мої майбутні куми сказали що мені потрібно обовязково пройти бесіду з священиком перед хрестинами і принести священику на хрестини підтвердження. Бесіду я пройшла, але ніякого підтвердження мені не видали і сказали що такого в практиці не має. Скажіть будь ласка чи маєте Ви практику видачі таких підтверджень. Дякую за відповідь.

 30. Доброго дня!!!
  В які дні можна хрестити дитину?Чи потрібно після хрестин везти дитну на причастя?

  • Доброго дня, Віта!
   Хрестити дитину можна у будь-який день.
   Після хрещення дитину потрібно найближчим часом принести на причастя (у суботу на 10:00 або у неділю на 10:15).
   З повагою, священик Андрій

 31. Слава Ісусу Христу!!! Підскажіть,будь-ласка,чи можна брати за хресну маму розлучену жінку???

  • Слава Богу навіки! Так, можна. Головне, щоб ця людина вірила у Бога, була християнкою та могла дати добрий приклад християнського життя дітям.
   З повагою, священик Андрій

 32. Доброго ранку. Підскажіть будь-ласка чи можу я для своєї дитини запросити бути хрещеним батьком чоловіка, з яким раніше хрестила дівчинку

  • Шановна Ріна, не існує якогось чину для заміни хресних батьків. Людина, яка прийняла дитину від купілі, не може перестати буди хрещеним батьком чи матір’ю. Але у разі виникнення обставин, коли хресні батьки чомусь не приймають участь у житті дитини та не є для неї добрим прикладом християнського життя, ви можете взяти інших людей, які візьмуть на себе цей обов’язок. Тоді вони можуть прийти на сповідь, а потім разом із дитиною причаститися, і далі розділяти перед Богом відповідальність за християнське виховання дитини.
   З повагою, священик Андрій

 33. Доброго дня. Скажіть будь – ласка чи можна продати одіяльце яким окутували дитину при хрещенні ( не крижма), для подальшого хрещення дитини в якості крижми. Я зрозуміла по ваших попередніх коментарях що одяг і речі при хрещенні(крім хрестика) не мають ніякого відношення до охрещення.

 34. Слава Ісусу Христу! Отче, за 3 дні до народження нашого синочка помер дідусь чоловіка. Чула, що за дідусем траур для внука 3 місяці. Чи потрібно нам чекати цих 3 місяці і вже потім хрестити дитину, чи немає ніяких обмежень?

  • Христос воскрес! Шановна Тетяно, мені невідомо про якийсь спеціальний подовжений термін трауру для онука. Зазвичай це сорок днів. Але й дитину частіше за все хрестять після 40 днів з дня народження. Крім того, траур не накладає обмежень щодо проведення таїнства хрещення. З повагою, священик Андрій.

 35. доброго вечора. Христос воскрес!. Підскажіть,мені, будь ласка, які обоязки хресної баби на хрещенні дитини? Що має робити під час обряду? Що має дарувати? і чи має право бути хресною бабаою, якщо сама не хрещенна, а лише погружена

  • Воістину воскрес! Шановна Любов, я не зрозумів Ваше питання. Хто така хрещена баба? Вперше чую такий вислів. Що значить “не хрещенна, а лише погружена”? З повагою, священик Андрій.

 36. Христос Воскрес! Скажіть будь ласка, чи можна хрестити дитину на провідну неділю? Чи краще перенести, або у попередню суботу похрестити?

  • Воістину воскрес! Шановна Наталя, хрестити дитину на Фомину неділю можна (мова йде про наступну неділю після Пасхи, я правильно зрозумів? Бо не знаю такого поняття як “провідна неділя”). Навіть не можу зрозуміти, звідки виникло про це питання. Це радісний святковий день, чому ж не хрестити? 🙂 З повагою, священик Андрій.

 37. Добрий день,скажіть будь ласка чи можна моїй рідній сестрі хрестити моє дитя,якщо я хрестила її?

 38. Доброго дня, скажіть будласка чи можна хрестити дівчинку, якщо я неодружена, моя мама каде що неможна хрестити неодруженій дівчині дівчинку, що таким чиною я можу віддати ій свою долю, або забрати іі. Чи правда це???

  • Доброго дня, Маріанно! Це марновірство. Звісно, можна бути хрещеною мамою незалежно від того, одружена чи ні.

 39. Доброго дня скажіть чи обовязково дитину хрестити у білому,чи може бути будь який костюмчик,дякую.

  • Доброго дня, Маріє. Один з елементів чину хрещення – це вбрання новоохрещеної людини у білий одяг, як символ світла та чистоти. Маленьку дитину після хрещення одразу не одягають в костюмчик, а завертають у пелену (рушник, тканину, крижму…), і у цьому вона перебуває до кінця відправи. Ця крижма і є для дитини білою хрещальною одежею. А який вже потім надіти костюмчик – то може бути будь-який. З повагою, священик Андрій.

 40. Слава Богу! У мого брата було два хресники і обоє померли у віці 2,5 та 1 року. Можливо йому не можна хрестити діток чи це випадок? Не полишають тривожні думки і сам він боїться хрестити. Порадьте, будь ласка, що робити в таких випадках? Дякую!

  • Навіки слава Богу! Шановна Людмило, Вашому брату було б добре прийти на сповідь, поговорити зі священиком особисто. Звісно, не треба схилятися до марновірства, що ніби діточки померли через нього. Але перш ніж бути знову хресним батьком, треба сповідатися у всіх гріхах, які за собою знає. З повагою, священик Андрій.

 41. Доброго дня!підкажіть,будь ласка,чи можна хрестити малюка у Троїцьку поминальну суботу?чи краще буде перенести цю подію на інший день?дякую

  • Доброго дня, Ольго! Так, можна, звичайно. Ця субота аж ніяк не є днем сумним. Ми поминаємо спочилих, які перебувають у пам’яті Божій, а отже, у надії воскресіння. І хрещення ми приймаємо також заради нового життя – у Бозі та Його царстві. З повагою, священик Андрій.

 42. Хрищенний батько мого сина наклав на себе руки, а я не віддала йому хліб. Що мені робити?

  • Шановна Ольго,
   Що таке “віддавати хліб”? Мені невідомо про такий обряд. Якщо ви переживаєте про те, чи не відобразиться це якимось чином на Вашій дитині, то можете бути спокійні. Жахливий та непоправимий гріх самогубства – то гріх людини, яка таке вчинила. Ваша дитина перебуває під захистом Господа Бога та ангела хранителя. Не забувайте приносити дитину регулярно на причастя та самі сповідуватися та причащатися.
   З повагою, священик Андрій.

 43. Доброго дня! Підкажіть,будь ласка, чи можна у вас освятити хрестик для хрестин? Як проходить ця процедура? І що для цього потрібно?
  Дякую.

  • Доброго дня, Аліно. Священик під час хрестин освятить хрестик перед тим, як надіти його на дитину. Тільки повідомте про те, що хрестик не освячений, коли будете давати його священику. З повагою, священик Андрій

 44. Доброго дня! Досить делікатна ситуація і потрібна Ваша порада. Підкажіть,будь ласка,чи може бути хресною мамою для дитини колишня дружина батька дитини (розлучилися давно,хороша людина,маємо дружні стосунки).Буду вдячна за відповідь.

 45. Доброго дня!Скажіть ,будь-ласка,чи можна жінці,яка не була до виводу ходити до цекви,бо дуже хочеться відвідати Храм Божий,але кажуть,що мені поки не можна.Я народила дитину ще в лютому,але ми збираємось охрестити в серпні,бо чекаємо рідню з-за кордону.Дякую.

  • Доброго дня, Людмило. Вже давно минуло 40 днів від народження дитини, тож Ви абсолютно вільно можете приходити до церкви.

 46. Доброго дня,підскажіть будь-ласка чи можли іти хрестити дитину коли не був на причасті та не сповідався.дякую

  • Доброго дня, Олено. Радимо хресним батькам перед хрестинами прийти на сповідь і причаститися Тіла і Крові Христових, але якщо так зробити чомусь не вийшло, то прийдіть на сповідь найближчим часом після хрестин. Тож, хрестити можна, але сповідатися також треба – тоді вже після хрестин. З повагою, священик Андрій.

   • Слава Ісусу Христу. Скажіть будь ласка Отче, чи є великим гріхом зустрічання хресних батьків однієї дитини. Чи правда що в майбутньому їхній шлюб може розпастися? Дякую

    • Шановна Христино,
     Справа у тім, що духовне споріднення, яке виникає між дитиною та її хрещеним, береться до уваги як звичайне споріднення при визначенні можливості шлюбу. Але справа у тім, що таке споріднення рахується тільки між дитиною та одним із хрещених – із хресним татом для хлопчика, і з хресною мамою для дівчинки. Між хрещеним однієї дитини такого споріднення, що унеможливлювало б шлюб, не виникає. Тому канонічних перешкод для такого шлюбу немає. Втім, існує стійка народна традиція хрещеним не одружуватися між собою. У подібних випадках ми пропонуємо отримати благословення єпископа на вінчання.

     З повагою, священик Андрій

 47. Доброго дня, отче.
  Маю невелику дилему і не можу знайти відповідь.
  Я прихожанка Покровського собору м.Рівне. невдовзі стану мамою і хотілося би ща хресного батька взяти рідного брата, у якого я хрестила сина.
  На офіційних джерелах церковних я не знайшла інформаціі, що він не може іти моій дитині з хресного. Але питали у священика – сказав відхрещувати не можна.

  Не розумію все ж можна чи ні.

  Церква, до якоі я ходжу, це Киівський партіархат, це для інформаціі. Воно ж має бути однакове усюди, мабуть. По

  Допоможіть, будь-ласка.

  • Доброго дня, Оксано. Немає такого поняття “відхрещувати”. Ваш брат може бути хрещеним батьком для Вашого сина. З повагою, священик Андрій.

 48. Дорий день Отче.Маю до вас таке запитання,коли гуляли з дитиною то загубили крижму і хтось іі забрав собі з чужих людей бо ми крижму незнайшли,чи це чимось грозить дитині?

 49. Доброго дня! У мене народилася двійня: хлопчик і дівчинка. Скажіть, будь- ласка, як правильно їх охрестити, в один день чи в різні дні? Чи має це якесь значення?

  • Доброго дня, Тетяно! Зазвичай двійняток хрестять у один день, разом, але можна і окремо, тільки навіщо? З повагою, священик Андрій.

 50. Доброго дня.
  Мене також запросили бути хресною мамою для чудової дівчики.Нас має бути дві пири хрещених батьків,яке відношення нашої віри до такого,і які мої обов”язки під час таінства?

  • Шановна Катя! Дякуємо за питання. У статті, до якої Ви надіслали коментар, сказано: “Хресних батьків може бути і дві, і навіть декілька пар.” Тож, відношення цілком сприятливе, аби тільки хрещені батьки дійсно були християнами!
   Під час відправи таїнства у нашому соборі усі хрещені батьки разом відрікаються від сатани, сповідують свою віру у Христа та разом читають Символ віри (тією мовою, яку обирають батьки для відправи таїнства, текст дає священик). Дитину тримають по черзі.
   З повагою, священик Андрій.

 51. Отче, чи можна прогулюватися з новонародженою дитиною до її хрещення? чи краще остерігатися лихих поглядів? Дякую

  • Шановний Михайло,
   Для мене як для християнина не існує поняття “лихого погляду”, і хрестять не для того, щоб захиститись від чогось подібного. Тому звичайно, гуляти з дитиною можна. З повагою, священик Андрій

 52. Шановний священник Андрію!
  Так склалося по житті, що в мене немає таких друзів чи знайомих кого можна запросити стати хрещеним батьком для мого сина.
  Скажіть, будь-ласка, чи можу я попросити священика Церкви бути хрещеним батьком?
  Дуже дякую за відповідь!

  • Шановний Олександре, хрещеним батьком для дитини може бути і знайомий Вам священик, якщо він погодиться. З повагою, священик Андрій.

 53. Скажіть будь ласка чи можна йти на хрещення не одруженим людям ( як запрошені гості ) ?

 54. добрий день, скажить будласка чи можна мені хрестити у кума дочку еслі він хрестив в мене сина?

 55. Доброго дня, скажіть будь ласка, чи обовязково дитину хрестити до року? Чи можна пізніше? Дякую

  • Доброго дня, Олю. Можна хрестити й пізніше. Так, святитель Григорій Богослов радив хрестити дитину після трьох років. Це залежить від бажання батьків. З повагою, священик Андрій.

 56. Доброго дня! Чи може бути крижма не білого, а молочного кольору і без церковних символів? Майбутня хрещена вже придбала молочного кольору, квадратну за формою із вишивкою лелеки…Хочу придбати крижмо сама, а йійі взяти просто в церкву, аби додатково загорнути дитинку ..але не знаю, як правильно в такому випадку вчинити…не хотілось би образити майбутню хрещену своєйі доньки…

  • Доброго дня, Віта! Пелена, чи крижма, у яку загортають дитину після хрещення, може бути не тільки чисто білого кольору, а і з відтінком, тільки світлою. Вона може бути із християнськими символами чи без символів взагалі, може бути також з орнаментом. Може бути і дві пелени для дитини, у прохолодну пору року це навіть зручніше. З повагою, священик Андрій.

 57. Добрий вечір.Мені потрібна допомога в деяких питаннях.Я розведена,шлюб брала з першим чоловіком.Зараз я розписана з теперішнім чоловіком,чекаєм дитину але шлюб не брали,я не хотіла поспішати,Цього року я і чоловік не сповідались.Скажіть будьласка що мені потрібно зробити до родів а що до хрестин,після родів.І ще одне,чи можу я взяти старших хрещених батьків для другої дитини тих що христили мою дитину від першого шлюбу??Наперед дуже вдячна за вопомогу.

  • Шановна Тетяно! Перед пологами Вам дуже корисно було б прийти на сповідь та причаститися. Це постарайтеся зробити скоріше. Для сповіді краще прийти на вечірнє богослужіння (див. графік богослужінь на сайті). Після сповіді попросіть священика, щоб прочитав Вам молитву перед пологами. Хресних батьків для хрещення другої дитини можна брати тих самих, що є хресними батьками старшої дитини, за однієї умови – хрещені батьки мають самі бути охрещеними та сповідувати християнську віру. З повагою, священик Андрій.

 58. Доброго дня! Ми хрестили дитину 10 років тому вдома, їй зараз 12. Священник нам казав, що треба доробити обряд у церкві. Що він мав на увазі?
  Дякую

  • Доброго дня, Олено! Я не можу точно знати, що мав на увазі священик, але не думаю, що треба щось “доробляти”. У цьому віці дитина вже має приходити на сповідь перед Причастям – це і є те головне, що вона може робити у церкві. З повагою, священик Андрій.

 59. Доброго вечора , будь ласка , допоможіть , чи можу я хрестити дитину в своєї хрещеної матері ?

 60. Отче , наш священник говорить , що не можна , щоб я хрестила сина своєї хрищеної так , як це виходить , шо якшо вона бере мене за хрищену матір , то відмовляється від того шо є моєю хрищеною матір’ю , порадьте як правильно вчинити ?

 61. Добрий вечір! Збираємось охрестити донечку 07 листопада, сьогодні дізналися, що це поминальна субота. Яи можна проводити хрещення в такий день?

 62. Доброго вечора.Мене хрестили в 1983 році.Пізніше ця церква стала греко-католицькою. Ми з чоловіком брали шлюб в православній. Старшу дитину хрестили в православній. А чи можна меншу дитину хрестити в греко-католицькій?

  • Доброго вечора, шановна Тетяно! Відповідь, мабуть, залежить від того, яку відповідь Ви дасте собі на наступне питання: “Що означає для мене ходити до церкви?” Чи є це ходіння до цієї конкретної церковної будівлі, тобто храму, неважливо якої конфесії? Чи це є ходіння туди, де збираються віряни тої Церкви, до якої належите і Ви – скажімо, Православної Церкви або Греко-Католицької? Якщо Ви себе причисляєте до православних християн, то і дитину хрестити підете до православної церкви. Якщо ж Ви стали греко-католиками, то хрестити будете у греко-католицькій. Хоча православні та греко-католики визнають хрещення одне одних, але хрестити дитину потрібно у тій Церкві, до якої належать батьки. Не можу давати Вам вказівки, а прошу визначитися… З повагою, священик Андрій.

 63. Слава Ісусу Христу. Отець, скажіть будь – ласка : дитинку ми похрестили 8 листопада. Їй на той часбуло 2 тижні. Священик одразу зробив мені вивід. Чи можу я ходити в церкву, чи це буде гріхом допоки не пройде 40 днів від народження дитини.

 64. Доброго дня!
  Скажіть, будь ласка, чи можу я взяти хрещеною своїй дитині дочку свого хрещеного батька?
  Дякую!

 65. Слава Ісусу Христу. Можете допомогти розібратись у собі? Мені з дитинства постелилась чорна дорога, починаючи з двох років я мав не один раз померти, постоянно переломи, операції, тюрма не один раз чекала, в особистому житті нема щастя, всі ідуть від мене без причин. Я віруюча людина, читаю Біблію, де б не був постоянно в собі молюсь.
  Чи можна мені перехреститись, чи може хрещення змінити моє життя і позбавити мене цих невдач в житті?

  Прошу не засуджувати моє питання, а детальніше обяснити.

  • Слава навіки Богу! Шановний Ростислав! Хрещення не можна повторювати. Це настільки важливо, що увійшло навіть до Символу віри: “Сповідую ОДНЕ хрещення на прощення гріхів”. Хрещення є входження в Церкву, таїнство приєднання до народу християн – народу Божого. Хрещення є результат віри у Ісуса Христа як Господа і Спасителя. “Всі ми, що хрещені у Христа Ісуса, у смерть Його хрещені”, – пише апостол Павел. – Хрещені для того щоб жити новим життям, яке поєднане з Ісусом Христом, і щоб воскреснути з мертвих із Ним, як Він воскрес. Але саме по собі хрешення не змінить людину – потрібна праця над цим, посилена праця впродовж усього життя. Господь Бог допомагає здолати цей шлях, але треба додавати зусилля та робити кроки. З повагою, священик Андрій

 66. Слава Ісусу Христу! Задумався я тільки тепер над таким. Хрестили мене в 1979 році, на Західній Україні..мати ходить в греко-католицьку церкву, відколи її відновлено, батько не ходить ні в яку. Я теж хожу в греко-католицьку.але ж в 1979 році мене однозначно хрестили в православній бо греко-католицької не могло на той час бути. Старші прихожани були хрещеними греко-католиками (бабуся моя і дідусь покійний -хрещені греко-католики, бо до війни) , хто молодше то бути ними теж не могли. В молодості вінчався я з православною і в православній церкві, бо на той час так було що ніхто тим особливо не переймався. Син хрещений греко-католик і ходить в католицьку школу чину СВВ. Ким мені взагалі вважати себе?(.нічого не збереглося, “метрик тоді не писали”, як пояснила мама, а священник той покійний вже і навряд чи я взнаю щось про то через 36 років. Зараз з легкістю хожу і в православні і в греко-католицькі храми, гарно мені і там і там. Та все ж, ким мені себе вважати? Я думаю я не один такий і багато моїх однолітків на Зх Україні в схожому становищі, просто, мабуть, не задумуються на цим. Надзвичайно буду вдячний якщо допоможете мені, чи за будь-який коментар з цього приводу.

  • Слава навіки Богові! Шановний Олег, передусім вважайте себе християнином, бо Ви ним є. Що ж до конфесійної ідентичності, то оскільки, на щастя, православні і греко-католики визнають хрещення одне одних, ця ідентичність визначається не тільки хрещенням у тій чи іншій традиції, але насамперед свідомим вибором. Тож Ви є тим, ким себе вважаєте, до якої Церкви належите через участь у таїнстві Причастя Тіла і Крові Господніх. З повагою, священик Андрій.

 67. Слава Ісусу Хресту! Підскажіть будь ласка чи можу я йти хрещеною до дитини, батьки якої нас з чоловіком вінчали? Дякую

  • Слава навіки Ісусу Христу! Шановна Катерина, так, Ви можете стати хрещеною матір’ю для дитини людей, які були свідками на Вашому вінчанні. З повагою, священик Андрій

 68. Доброго дня!Дайте будь ласка відповіть на моє питання.2 грудня я народила дівчинку,ми з чоловіком назвали її Анастасія.Але останнім часом я сумніваюсь у правильності вибору,так як під час вагітності я називала її Златою.Скажіть чи правильно буде охрестити її Златою?

  • Доброго дня, шановна Юлія. Священик не може зробити вибір імені для дитини замість батьків. Священик може тільки запропонувати якесь ім’я. У Вашому випадку обидва варіанти є можливими, вибір – за вами з чоловіком. З повагою, священик Андрій.

 69. Христос народився!
  Скажіть будь-ласка, я маю донечку , яка була хрещена 2,5 роки тому, але до виводу я її не виносила і до причасття теж. Ми живемо закордоном там і похрестили донечку, але переїхали в інше місто де немає православної церкви. На свята приїхали до батьків на Україну і хотіли б привести нашу донечку до виводу і до причасття . Підкажіть, будь-ласка,як підготуватись і що нам потрібно робити, чи все це не пізно після 2,5 років хрещення?

  Дякую

  • Славімо Його!
   Шановна Світлано, Ви можете прийти найближчими днями (крім понеділка, бо вранці в понеділок у нас немає служби) з донечкою до нашого собору на ранкове богослужіння і сказати на свічній лавці, що Вам потрібно прочитати молитву “до виводу”. Дитинці якось особливо не потрібно готуватися, крім того, що Ви розповісте їй, що підете до церкви і на перше причастя. Нехай береже вас Господь!
   З повагою, священик Андрій

 70. Доброго вечора,мене запросили стати хрещеною мамою,але в мене ці дні,кажуть,що не можна йти в церкву,підкажіть чи це так?

  • Доброго вечора, Наталія. Можна бути хрещеною мамою. За поясненням Патріарха Сербського Павла, в ці дні варто утримуватися тільки від Причастя. А приходити до церкви і бути хрещеною мамою – можна. З повагою, священик Андрій.

 71. Доброго вечора! Менп запросили бути хрещеною мамою…але наразі я знаходжусь за кордоном! Можу я передати від себе крижму але не бвду присутня?

  • Доброго вечора, Оксано! Зі святом Богоявлення! Це може бути виключно як виняток, якщо у батьків дитини немає іншого варіанту для хрещеної матері. Або можна взяти дві хрещених матері – тоді одна буде присутньою. З повагою, священик Андрій.

 72. Доброго дня! Мене запросили стати хрещеною, але в день христин я запізнилася на обряд і прийшла за 15 хвилин до закінчення, через це рідні на мене образилися, хоч я і просила вибачення. Чи є це великою проблемою і що мені робити у цьому випадку?

  • Доброго дня, Христино! Треба зважати на причину запізнення. Якщо без насправді поважної причини – тоді це є великою проблемою, бо частіше за все причиною спізнення є неповага до людей і не цінування їхнього часу. Хресні батьки мають перш за все надавати приклад християнського життя. Спізнення – це приклад протилежного. Чи може бути людина, яка не поважає інших, хрещеним батьком/матір’ю? Залишимо це питання відкритим – на розсуд батьків дитини. З повагою, священик Андрій

 73. Христос Рождається! Скажіть будь-ласка, чи можуть двоюрідні брат із сестрою бути хресними?

 74. Чи можна брати другий раз за хресну одну і ту саму людину.Вона Хресна в мого сина і чи може бути хресною в моэі дочки?

 75. Доброго вечора! Чи можу я йти за хресну маму, не маючи першого причастя? І якщо так, то що для цього мені потрібно зробити? Дякую.

  • Доброго дня, Ілоно! Якщо я правильно зрозумів, і Ви говорите про себе, що Ви ще ніколи не причащалися, то це не пізно зробити! Підготуйтеся до сповіді і до причастя (див. про підготовку на сайті в розділі “Найпоширеніші питання”), і після того, як посповідаєтеся та причаститеся, можете йти за хресну маму. З повагою, священик Андрій.

 76. Отче,підкажіть будь ласка,у мене з кумою напружені відносини, вона на мене наговорює що попало,чи маю право я на нею щось казати

  • Шановна Марино, чи є ця людина Вашою кумою, чи ні – ставитися потрібно по-християнські. Ніколи не треба наговорювати і казати неправду. Перефразуючи євангельскі слова, можна сказати так: Якщо згрішить проти тебе сестра твоя – викрий її наодинці між тобою і нею однією, і якщо послухає тебе – придбала ти сестру твою. Коли ж не послухає, візьми з собою двох чи трьох свідків… А якщо і так не послухає, то розкажи всій спільноті. Якщо ж і спільноту (церкву) не послухає вона, у такому разі віддалися від неї. З повагою, священик Андрій.

 77. Доброго дня!…Скажыть будь ласка,чи можна брати хресними батьками, якщо дывчина замыжня(21рык) , а хлопець ще неодружений(16рокыв)???

 78. Отче,скажыть будь ласка,чи може
  дывчина бути хресною якщо в неы
  мысячны,?….чи може це якось выдобразитись на долы дитини?…а якщо вона сказала про це мамы дитини перед таынством?

  • Отче,скажыть будь ласка,чи можедывчина бути хресною якщо в неымысячны,?….чи може це якось выдобразитись на долы дитини?…а якщо вона сказала про це мамы дитини перед таынством?

   • Доброго дня, Оксано. Можна бути хрещеною мамою незалежно від природних циклів. Головне щоб людина була християнкою та могла бути добрим прикладом для дитини. З повагою, священик Андрій.

 79. Доброго дня,

  Підкажіть, будь ласка, чи може бути хресною вагітна жінка яка не є у шлюбі?
  Дякую.

  • Доброго дня, Світлано!
   Така жінка може бути хресною матір’ю, після того як вона сповідається і причаститься. З повагою, священик Андрій.

   • Дуже дякую за Вашу відповідь. Отче, маю ще одне запитання: чи можна сповідатися не будучи у церковному шлюбі а лише будучи розписаною з чоловіком? (можливо спочатку не зовсім зрозуміло написала, прошу за це вибачення)
    Ми з чоловіком, не можемо взяти церковний шлюб, так як чоловік розлучений. Греко-католицька церква надала розрішення, що він є недійсним.Я є православною християнкою, мій чоловік наразі не ходить до церкви і скептично ставиться до неї. Змусити його прийти до Бога я не можу, адже кожна людина мусить самостійно це зробити…
    Чи можна мені ходити до сповіді та приймати причастя, і чи зможуть в майбутньому наші діти бути охрещеними та брати шлюб?

    • Так, Світлано, у Вашому випадку це цілком можливо. Приходьте, будь ласка! З повагою, священик Андрій.

 80. Скажіть, будь-ласка, чи можна похрестити хлопчика 30 квітня( саме перед Великоднем)?

 81. Скажіть,будь-ласка.Кума хоче охрестити дитину,але вони з чоловіком не мають церковного шлюбу.Священник,сказав,що охрестить,але не введе її до храму.то так може бути?і що буде якщо вона буде не введена?

  • Шановна Оксано, зі святом Благовіщення! По-перше, якщо кума з чоловіком розписана, а не обвінчана, то вони живуть у шлюбі, а не в блуді. Немає жодних підстав якось обмежувати цю людину в церковному житті. Мабуть, священик таким чином хоче спонукати цю людину, щоб вона обвінчалася з чоловіком. Я не знаю ситуацію цієї сім’ї, і тому важко судити. Виглядає на перший погляд аж надто суворо, але може, священик, що їх знає, має власні міркування. З повагою, священик Андрій.

 82. Скажіть, будь ласка, у мене скоро народиться дитинка. і хочу,щоб її хресною мамою була моя рідна сестра,але вона розлучена,проте брала шлюб зі своїм колишнім чоловіком,мають дитину. Чи може вона бути хресною,адже вона для мене найближча і більше не маю варіантів ,а просто далеку подругу за куму брати не хочу від безвиході. Дякую за відповідь.

  • Доброго дня, Настю. Так, Ваша сестра може бути хресною матір’ю. Тільки просимо, щоб вона перед тим прийшла до храму на сповідь і причастилася. З повагою, священик Андрій.

  • Доброго дня, Анна! Хресними батьками вони можуть бути. З повагою, священик Андрій

 83. Доброго дня! В неділю мають хрестити мою онучку на ім”я Ярослава. Знаю,що такого імені в святцях немає,прошу невістку,сваху,сина дати друге ім”я при хрещені. Вони не хо чуть нічого слухати про друге ім”я. Чи має право священник хрестити дитину ім”ям,якого не має в святцях? Дякую за відповідь.

  • Шановна Алло, доброго дня! Можна хрестити дівчинку іменем Ярослава, на честь святого благовірного князя Ярослава Мудрого. Так само ми хрестимо дівчат з іменами Інна і Римма, хоча в давнину це були чоловічі імена, і святі мученики Інна, Римма, Пінна – чоловіки. З повагою, священик Андрій.

  • Крім того, традиція хрестити іменами святих (зі святців) не є церковним законом. Греки, серби тощо, наприклад, можуть хрестити будь-яким іменем, аби тільки воно, напевно, було благозвучне. З повагою, священик Андрій.

 84. Добрий День! Мене цікавить питання чи може хрестити дитину людина, яка вже хрестила старшу дитину з цієї сім”ї?

 85. Чи можу я бути хресним татом своєму своєрідному брату!!! Чи я можу його хрестити?????

 86. Доброго дня!
  Поясніть будь-ласка, чи можна хрестити дітей без хрещених взагалі (якщо, наприклад, батьки не можуть нікому довірити цю місію, а знайомих священників, хто б напевне погодився немає).
  Дякую.

   • Дуже дякую за Вашу відповідь. Скажіть будь ласка коли Ви буваєте у храмі, щоб можна було поговорити особисто.

 87. Доброго дня! Напишіть мені , будь ласка, чи великий гріх відмовлятися від пропозиції бути хресною мамою. Я відмовилася і це мене дуже мучить всередині.

 88. Доброго дня! Підкажіть будь ласко , чи можу я взяти дві куми і одного кума для хрещення своєї доньки?

  • Доброго дня, Тетяно!
   Достатньо однієї куми, але якщо чомусь Ви хочете двох, і обидві вони є віруючими та відповідальними людьми, то нема підстав це забороняти.
   З повагою, священик Андрій.

 89. Слава Ісусу Христу . Мій син вже дорослий, а що можна робити з крижмою в якій його хрестили? чи можна пошити наволочки з крижми і спати мені на них?

 90. Доброго дня, маю одне запитання, чула таке що якщо рідні сестри хрещені на одній крижмі у житті будуть дружнішими.
  Чи це правда і чи можна хрестити другу дитину на крижмі попередньої? Дякую.

  • Доброго дня! Шановна Лілія, чи використовувалася пелена для хрещення (крижма) раніше, чи ні, то не має значення для таїнства. Але уявлення про те що ніби будуть дружніші схоже на прості забобони. Якщо у Вас двоє дітей, то Ви можете взяти крижму, що була у старшої дитини, але чисто з практичних міркувань, а не з тих, що нібито це в чомусь допоможе. З повагою, священик Андрій.

 91. Добрий вечір! Чи вплине на подальше життя дитини той факт, що у хресних батьків є спільна дитина, але у шлюбі вони не перебували і зараз не зустрічаються (одружені з іншими) ?

  • Доброго вечора! Шановна Людмила, вплинути може не сам по собі факт у минулому, а те, яким є життя цих людей сьогодні і надалі. Чи вони покаялися? Чи вони усвідомли щось і зробили висновки? Тому радимо хресним батькам перед тим, як відбудеться Хрещення, прийти на сповідь та на Причастя. З повагою, священик Андрій.

 92. А якщо хрещені одружаться в майбутньому? Як це вплине на похресника? І чи впливає доля хресних на щастя дитини? Дякую.

 93. Добрий день, скажіть будь-ласка мій чоловік з однією жінкою у друзів хрестили дитя, тобто вони стояли разом у парі, чи можна щоб ця жінка хрестила наше дитя?? Дякую.

 94. Добрий день. Я хочу перехреститися і взяти інше церковне ім’я, можна? І що для цього потрібно.

  • Доброго дня, Люда. Це неможливо. Хрещення – це не процедура отримання імені. Це таїнство приєдннання до Божого народу, входження в сім’ю дітей Божих – Церкву Христову. Як неможливо народитися вдруге, так неможливо і вдруге хреститися. Навіть коли людина відходить від Церкви чи від Бога, а потім повертається, її не охрещують вдруге. Дозвольте поцікавитися, що стало причиною Вашого бажанння змініти церковне ім’я?
   З повагою, священик Андрій.

   • Доброго вечора. Мені не подобається моє ім’я, мені не подобаться моє паршиве життя, від якого кожного дня лізуть думки про скоріше закінчення такого життя смертю. Мене тільки діти тримають на цьому світі…

    • Шановна Людмило! Ваше ім’я і Ваше життя – то є різні речі, і доля людини залежить великою мірою від того, що вона обирає, а не від імені. Вам було б добре прийти до священика на сповідь і поспілкуватися про все це наживо, а не через листування. Не зволікайте з цим! З повагою, священик Андрій.

 95. Доброго дня мене цікавить таке питання. При першому хрещенні дитини було вибрано хресних батьків, але хресна мама не несе цього обовязку,, чи можна вдруге похрестити дитину з новими хресними батьками. І що робити хресному батьку що хрестив його першим.. Дякую

  • Шановний Дмитро! Хрещення може бути тільки першим і єдиним. Це таїнство не повторюється. Якщо хресні батьки не беруть участь в житті дитини, це в жодному разі не скасовує хрещення і не применшує його значущість. Так буває. Люди часом віддаляються один від одного. Але ж, Ви пишете, хресний батько нікуди не дівся. І це добре. Нічого додатково робити не потрібно. Нехай хресний батько буде добрим прикладом для дитини в християнському житті. Нехай допоможе йому в цьому Бог! З повагою, священик Андрій.

 96. Доброго вечора! Мене запросили стати хресною мамою,але так сталося,що почалися місячні,я можу хрестити дитину чи мені потрібно відмовитись

 97. Доброго вечора! Мене запросили стати хресною мамою,але так сталося,що не передбачео почалися місячні,я можу хрестити дитину чи мені потрібно відмовитись

 98. Доброго вечора! В мене питання чи мож на так щоб я та моя мама хрестили одну дитину??

  • Доброго дня! Ваше питання не зрозуміло. Поясніть, будь ласка, детальніше, що Ви маєте на увазі. З повагою, священик Андрій.

 99. Христос народився! Підкажіть будь ласка я друга дружина у свого чоловіка зараз у нас стоїть питання чи можемо ми взяти хрещеною мамою для нашого синочка його рідну сестру, якщо вона вже була також хрещеною у його дитини від першого шлюбу. Наперед дякую.

 100. Скажіть будь-ласка чи можна брати 3 пари хрещених батьків???мені говорять що не можна))))

  • Шановна Марино, немає заборони брати декілька пар хресних батьків. З повагою, священик Андрій.

 101. Доброго дня! Скажіть, будь ласка, чи можу я бути хресною мамою якщо у мене скалась наступна життєва ситуація. Я хрещена у православній церкві, але з дитинства відвідувала греко-католицьку церкву, де і вінчалась, і христила свою дочку. З чоловіком життя не склалось, ми розлучились і через декілька років греко-католицька церква розглядала мою заяву про уневажнення шлюбу і задоволила її. Зараз я вдруге вийшла заміж. Мій чоловік також розлучений, але він вінчався у православній церкві. Ми разом ходимо до Української Православної церкви і хочемо взяти шлюб, але на даний час ще вирішується питання про надання нам на це дозволу. Оскільки ми ще не вінчані, тому, як нам пояснили, до сповіді та причастя нас не допустять. Недавно мене попросили бути хресною мамою, але я хвилююся чи маю на це право, якщо я не вінчана і не ходжу до сповіді та причастя. І ще одне питання. Мені сказали, що оскільки моя дочка хрещена в греко-католицькій церкві, то це хрещення православною церквою не визнається і її треба перехрестити. Чи відповідає це дійсності? Наперед вдячна Вам за відповідь.

  • Доброго дня! Шановна Тетяно, якщо Ви живете в шлюбі зареєстрованому державою, але поки ще не обвінчані, в такому разі Ви можете сповідатися і бути хресною мамою. Щодо другого Вашого питання: хрещення в Католицькій Церкві визнається Українською Православною Церквою. З повагою, священик Андрій.

 102. Скадіть будь ласка, я не давно народила. Моя дитина ще не хрещена. В церкві після народження ще не була?Чи можу я іти за хрещену маму до іншого малюка?

  • Шановна Світлано,
   По-перше, має пройти 40 днів від народження Вашої дитини. На 40-й день або після прийдіть з дитиною в церкву, щоб над вами почитали молитву матері після 40-ка днів. Після цього Ви можете ставати хрещеною мамою. З повагою, священик Андрій.

 103. Добрий вечір. Скажіть будь ласка чи можна хрестити дитину у мясопустну батьківську поминальну суботу
  . І чи це ніяк не вплине на дитину?

  • Доброго дня, Леся. Так, можна, це жодним чином не може вплинути. З повагою, священик Андрій.

 104. Добрий день, підкажіть будь-ласка, мому синові 11 через місяць 12 років його хочуть взяти хрищеним батьком і він цього дуже хоче. Чи можна?

 105. Доброго дня,чи можна брати хрестити дитину дівчат (їх двоє),вони ожружені,а хлопці – ні?І чому говорять,що не бажанно?!

  • Доброго вечора. Ми дуже радимо хресним батькам сповідатися перед хрестинами, бо це можливість для них особисто віч-на-віч поспілкуватися зі священиком та усвідомити важливість таїнства. Це не є обов’язковим, але ми все ж таки наполегливо радимо знайти можливість для цього у щільному графіку життя сучасної людини. З повагою, священик Андрій.

 106. Доброго вечора…Скажіть буль ласка чи можу я бути хрещеною мамою у обох дітей????хлопчика хрестили 4 роки тому..а тепер дівчинку..і

 107. Доброго вечора. Підскажіть будь ласка чи можна дівчинці 11 років стати хресною для моєї дитини.Якщо ні то чому саме .

  • Доброго дня. Шановна Маріє, Хресні батьки мають усвідомлювати відповідальність, яку вони на себе приймають. Як правило, Церква дозволяє бути хресними батьками з 15 років для восприємника та з 13-ти для восприємниці. Але це не є законом. Якщо дитина відповідально ставиться до цього, то нехай буде хресною. З повагою, священик Андрій

 108. Підскажіть будь ласка ні я ні мій чоловік не знаємо чи він хрещаний. Запитали у свяченика ,записів у книзі не має чи можливо що хрещеня було а в книгу чомусь не записали.Ми не вінчани діти наші хрещані а чоловік навіть до ісповеді не знає чи можна йому іти чи ні.Нажаль нам нема у кого запитати і уточнити .Як нам бути?

  • Шановна Маріє, в такому разі, якщо Ваш чоловік вірує в Бога та в Ісуса Христа, потрібно його хрестити. Розкажіть про цю ситуацію вашому священикові та попросіть, щоб похрестив. З повагою, священик Андрій.

 109. Доброго дня, підскажіть будь ласка чи можна хрестити дитину чоловіку у якого помер батько, і ще пів року не пройшло? І Чи можна хрестити у суботу, якщо дитина народилася у суботу?Дякую

 110. Доброго дня. Хочу запитати,чи можливо ц Вас охрестити дитину без купання в чані,а лише змочуванням голови??? Буду вдячна за відповідь.

  • Христос воскрес! Шановна Олеся, якщо дитина хвороблива чи батьки особливо переживають щодо повного окунання, то як виключення це може бути. Потрібно тільки попросити про це священика перед початком чину хрещення і пояснити, в чому причина такого прохання. З повагою, священик Андрій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *